Fenykl obecný

16.09.2014 13:18

Fenykl obecný - Foeniculum vulgare

Fenykl obecný patří do jedné rodiny s kmínem, anýzem, koprem, koriandrem, celerem, petrželí, libečkem, kerblíkem, tedy do skupiny rostlin, které mají široké užití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. První záznamy o užívání této byliny k léčení i v kulinářství pocházejí už z doby starověku, používali ho ve staré Číně, Indii, Orientu a v oblastí Středomoří. Už staří Římané pěstovali fenykl obecný pro jeho aromatickou vůni. V dnešní době má tato rostlina také široké využití. Fenykl obecný byl používán jako zeštíhlovací prostředek. Fenyklový čaj jistě není třeba představovat, je výborným pomocníkem snad každé mladé maminky.

 

Popis a výskyt

Fenykl je kopru  podobná rostlina. Je to zpravidla dvouletá nebo vytrvalá bylina, která má v zemi  silný, vřetenovitý kořen, bělavě zbarvený, z  nějž vyrůstá oblá lodyha,dosahující značné výše, až 2 m.  Na dlouhých řapících jsou umístěny listy, jež jsou  čtyřikrát  děleny a mají tenké nitkovité úkrojky. V červenci a srpnu se objevují žluté květy, sestavené do složených okolíků, z nichž každý má kolem dvaceti paprsků s drobnějšími okolíky, kde později dozrávají semena. Svou vůní připomíná celá rostlina anýz, tedy silně aromaticky voní. Chuť má kořenně nasládlou.

Domovem byl fenykl původně v středomořském Orientu.  Později se začal pěstovat  nejen jako léčivá, ale i kořenná zelenina téměř na celém světě v řadě vyšlechtěných odrůd a forem.  U nás se pěstuje v zahradách  poměrně vzácně zplaňuje a roste divoce.

Užívaná část: semena

Zužitkovat však můžeme rostlinu celou- zralé plody, listy, nadzemní řapíkatou část i kořen.

Způsob sběru může být různý buď  sbíráme samotná semena fenyklu a to v září a říjnu za suchého počasí a sušíme na slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C.

 Nebo sečeme celou nadzemní část rostliny ještě před dozráním plodů  v srpnu až září, aby se zabránilo předčasnému vypadávání semen. Posečené rostliny vyvážeme do snopů, necháme je dozrát a potom je vyčistíme na sítech. Vysušené plody jsou zelenohnědé, příjemně voní a mají nasládlou, slabě štiplavou chuť. Skladují se na stinném, vzdušném a suchém místě.

 

Léčivé účinky

V semenech najdeme mnoho pro člověka prospěšných látek, obsahují silice, éterické oleje, cukr, stopové prvky a vitaminy. Používání semen ve formě nálevu nebo odvaru má mnoho příznivých účinků na naše tělo.

 

Fenykl obecný se používá k uvolnění křečí hladkého svalstva, podporuje vylučování trávicích enzymů, užívá se proti nadýmání a ke zvýšení činnosti střev, což oceníme zejména při nadýmáni novorozenců a kojenců.  Fenyklový čaj má totiž příjemnou nasládlou chuť, kterou snese i malé dítě a účinek se dostaví po velmi krátké době. Na zažívací trakt působí fenykl celkově blahodárně. Je účinný i při menších poruchách trávení, křečích nebo překyselení žaludku. Ve středověku prý dámy pily fenyklový čaj nebo žvýkaly celá semena jako prevenci proti obezitě, protože navozují pocit sytosti a tím snižují chuť k jídlu. Na trávicí trakt však fenykl působí také lehce dezinfekčně, můžeme ho tedy použít při menších katarech žaludku a střev.

 Antiseptických účinků fenyklu obecného můžeme využít i při kašli, nachlazení, chřipce, či angíně, neboť  významně zlepšuje odkašlávání , pomáhá čistit sliznici a uvolňuje hleny při zánětech horních cest dýchacích.

Látky obsažené v semenech působí mírně močopudně, čímž pomáhají s odvodňováním a čistěním organismu. Mají také příznivý vliv na játra a ledviny, čistí je, a tím zlepšují jejich funkci.  

Lidové léčitelství fenykl využívá ke zvýšení tvorby mateřského mléka a pro vyvolání opožděné menstruace.

 Dříve se nálev z fenyklu také uplatňoval jako ústní voda pro zlepšení stavu dásní a osvěžení dechu. Za tímto účelem prý naši předkové dokonce žvýkali celá semena, jako my si dnes dáváme žvýkačku.

 

Vnější použití

Vnější použití fenyklu není tak časté. Lidové léčitelství zevně fenykl používá ve formě nálevu k omývání  či obkladům očí při různých očních zánětech, které se projevují zarudnutím očního bělma a pálením.

Fenykl se odedávna používal jako účinný  prostředek proti parazitům. Fenyklová silice vetřená do kůže se vstřebává a ničí zákožku svrabovou, také působí na ostatní vnější parazity u lidí i zvířat.

 

Fenykl v kuchyni

Řapík fenyklu je v mnohých zemích oblíbený jako kulinářská lahůdka. Používá se buď v syrovém stavu či nakrájený do salátu. Po rozebrání řapíku na jednotlivá lůžka nám vzniknou jakési "mističky", které můžeme plnit podle chuti a zapékat na mnoho způsobů.

Listy mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat například k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. V jižní Evropě se tyto aromatické listy přidávají jako koření k pečeným a grilovaným rybám a jiným masovým pokrmům.

Používání semen fenyklu má však také dlouhou tradici v likérnictví, jsou nedílnou součástí výroby mnohých bylinných alkoholických nápojů, například některých absintů a žaludečních likérů.

 

Způsob použití

Fenykl obecný lze používat samotný, ale hodí se i do bylinných směsí.

Fenyklový čaj

 2 čajové lžičky semen, nejlépe podrcených, zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10-15 minut odstát, scedíme. Tento lahodný čaj můžeme pít až 3x denně.

 

Bylinná směs při nachlazení

Výše uvedeným postupem si můžeme připravit čaj ze směsi bylin proti nemocem z nachlazení. Semena fenyklu obecného můžeme kombinovat například s lipovým květem, květem černého bezu, hluchavkou a diviznou

 

Odvar

 2 polévkové lžíce na 0.5 l vody, povaříme 15 minut, scedíme. Po šálcích vypijeme v průběhu dne.

Odvar má silnější účinek než nálev, je vhodný především na důkladné pročištění dýchacích cest při nachlazení.  Díky dezinfekčním účinkům se silný odvar ze semen užívá i jako kloktadlo při bolesti v krku.

 

Rady našich babiček

Tinktura z fenyklu pro dobré zažívání

 15 g semen fenyklu vložíme do lahve a zalijeme 1/2 l vodky. Za občasného protřepání necháme luhovat 1-2 týdny. Potom scedíme. Užíváme 2 - 3 x denně jednu lžičku.

 

Oční voda

½ lžíce fenyklového prášku zalijeme 1/4l vroucí vody, necháme krátce vyluhovat, scedíme a několikrát denně se studeným nálevem oplachují oči. Oční parní lázně z fenyklové vody mají ještě lepší účinky.

 

Čaj s rebarborou

Dobré thé pro žaludečně choré jest fenykl smíchaný s rebarborou.