Jarní sníh ptákům nesvědčí – přikrmujte!

21.03.2013 18:17

Z teplých krajin se k nám houfně vracejí stěhovaví ptáci, ale krajina je zasypaná sněhem. Ptáci se velmi těžko dostanou k potravě, proto je dobré právě nyní intenzívně přikrmovat.

Jarní sníh, který zasypal naši republiku, vydrží zřejmě několik dní. Pro ptáky, hlavně pro menší druhy, to může znamenat velké komplikace. Zdroje potravy jsou přes zimu vyčerpané a to málo, co zbylo, je přikryté sněhem. Na současnou nabídku sněhu tak mohou doplatit životem nejen skřivani, špačci, čejky nebo konipasi, kteří se k nám již vrátili, ale i sýkorky, pěnkavy, zvonci a další druhy, které u nás přečkaly celou zimu. Vysoká vrstva sněhu představuje překážku i pro dravce a sovy, kteří se těžko dostanou ke kořisti. 

Sýkorka modřinka na krmítku - Foto:   Color line, licence Creative Commons Attribution 2.0

„Konec zimy bývá pro řadu ptáků kritický, zvláště pokud se náhle zhorší počasí,“ říká pan Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. „Je proto zcela na místě ptáky intenzívně přikrmovat a pomoci jim, aby se dočkali skutečného jara.“

 

Přikrmovat můžeme především osvědčenými slunečnicovými semínky, lojovými koulemi a běžně dostupným zrním pro ptáky, ale někteří navrátilci, jako špačci a drozdi, ocení i brambory uvařené v nesolené vodě, rozkrojená jablka a ovesné vločky krátce namočené v tuku. Tyto pochoutky dáváme ptákům spíše na zem, nejlépe na kryté místo, kde je méně sněhu. 

„Přikrmování má ještě jednu velkou výhodu,“ doplňuje pan Vermouzek, „ptáky můžeme snadno pozorovat a těšit se z jejich krásného opeření. V současné době totiž již vyměnili fádní zimní šat za pestrý šat svatební.“
 

https://www.rozhlas.cz/priroda/

Zde můžete psát...