Kombucha a její léčivé účinky

23.05.2013 00:15

Kombucha je čajová houba,  která tvoří kvašený nápoj. Obsahuje mnoho rozmanitých látek - řasy, kvasinky, různé kyseliny včetně  kyseliny mléčné a vitamíny. Na světě, zejména na dálném východě, je využívána pro léčebné i jiné účely již po staletí.

Chutí Kombucha může připomínat například burčák nebo jablečnou zkvašenou limonádu či mošt. Jedná se tedy o chutný nápoj, který má navíc mnoho příznivých léčebných účinků.

Kombucha obsahuje:

Čajová houba Kombucha je symbiotická kultura kvasnic a laktobacilů, produkuje tyto látky: kyselinu glukurónovou, glukonovou, vitamíny Bl, B2, B3, B6, B12 a C, kyselinu mléčnou, kyselinu usninovou, šťavelovou, octovou, alkohol, oxid uhličitý a další složky.

 

Bakterie mimo jiné produkují tzv. celulozní vlákna, a ta poté vytvářejí gelovou strukturu. Činnost těchto vláken je stimulována kofeinem a teinem z čaje. Kultura čajové houby Kombuchy je chráněna proti infekci a plísním tak, že v ní vznikají kyseliny s antiseptickými účinky.

 

Účinky Kombuchy

Kombucha je jako doplněk stravy doporučována pro příznivé účinky na mnoho problémů - od bolestí hlavy, žaludečních potíží, zácpy až po nemoci jako jsou například cukrovka nebo nervové problémy, nervozita, stres a podobně.

 

Zejména účinky na trávicí systém jsou známé. Kombucha udržuje střevní mikroflóru, působí detoxikačně a odvádí z těla nepříznivé látky. Zároveň je vhodným nápojem při redukci tělesné hmotnosti.

 

O Kombuše je prokázáno, že:

  • zvyšuje imunitu organismu
  • čistí tělo od jedovatých látek
  • má antibiotický účinek
  • reguluje trávení, podporuje látkovou výměnu, příznivě působí na střevní mikroflóru
  • působí proti dně, arterioskleróze, kloubovému revmatismu, artróze, artritidě, trombóze, skleróze multiplex, kožním onemocněním, plísním, při regulaci krevního tlaku, oslabení vaziva, při regulaci menstruace, při podráždění žaludeční sliznice, při regeneraci buněčných stěn, hemeroidům,
  • obecně proti nemocím pokročilého věku.
  • podporuje také celkovou obranyschopnost organismu nejen proti sezónním onemocněním, ale i proti závažnějším problémům - Kombucha se doporučuje i pro prevenci rakoviny.

 

Nápoj Kombuchy je obvykle možné zakoupit v prodejnách zdravé výživy nebo zaměřených na východní produkty.

Také je možné zakoupit samotnou houbu a nápoj si vyrobit doma sami, což je i levnější.

 

Příprava :

K přípravě se osvědčila širokohrdlá 3,5 l láhev, která se musí před prvním použitím dobře vymýt a vypláchnout horkou vodou. Kombucha nesnáší stopy saponátů a styk s kovem Kombuchu chráníme před slunečním světlem, nejlepší je pro ní pološero (stačí stinný kout místnosti). Teplota v rozmezí 20 až 30°C; snažme se však dosáhnout optimálních 23 až 28°C (při teplotě pod 22°C Kombucha už špatně roste a hotový nápoj nedosahuje tak lahodné chuti, jako při pěstování při teplotě 23 stupňů a vyšší). Kombucha je živá mikrobiální kultura, nesmí přijít do styku s teplotou vyšší než 40°C.

 

Kombuchový nápoj lze připravovat z čaje černého, červeného i zeleného. V poslední době vešly ve známost vzácné léčivé účinky zeleného čaje. Proto je vhodné používat pro přípravu kombuchového nápoje právě čaj zelený. Podle některých zdrojů však Kombucha potřebuje ke svému růstu a produkci léčiv i některé látky obsažené pouze v čaji černém. Podle toho by tedy bylo nejlépe používat pro přípravu kombuchového nápoje směs zeleného a černého čaje (ve směsi převládá čaj zelený). Nebo druhy čaje střídat.

 

Na 3 litry vody 3 vrchovaté čajové lžičky čaje; nechat luhovat 20 min. a ihned přidat  přibližně 200g cukru, míchat do rozpuštění cukru. Po vyluhování slít přes sítko do vyhřáté láhve. Můžeme přidat cukru méně, pokud je nápoj určený  např. pro diabetiky. Větší množství cukru, než 200g  vytvoří kyselejší nápoj.

 

Při použití menšího množství cukru musíme počítat s tím, že kvašení bude trvat déle (alespoň 9 dnů).

 

Hladina by měla dosáhnout k začátku zaoblení sklenice. Přikryjeme rozloženým papírovým ubrouskem (proti prachu a aby mohla přes řídký papír unikat pára) a necháme vychladnout na pokojovou teplotu.

 

Nalévání horkého čaje do láhve je vhodné kvůli tomu, že se tím zároveň provede dezinfekce sklenice. V průběhu celé práce s přípravou kombuchového nápoje dbáme na čistotu, abychom do mikrobiální kultury Kombuchy nezanesli infekci cizích mikroorganismů. Před prací si důkladně umyjeme ruce a zvláště pečlivě před tím, než se dotýkáme kombuchové houby.

 

Po vychladnutí připraveného oslazeného čaje v 3l láhvi na pokojovou teplotu přilijeme i trošku hotového kombuchového nápoje z předešlé várky. Na hladinu položíme čajovou houbu.  Dbáme na to, aby houba byla položena svou vrchní stranou nahoru a nebyla zaměněna horní a spodní strana kombuchové houby.

 

Houba vložená na hladinu někdy klesne ke dnu, jindy zůstává plavat na hladině. Nahoře se  v průběhu kvašení vytváří houba nová. Někdy roste nová houba zvlášť, jindy srůstá se starší houbou v jeden celek.

 

Kombuchová houba, která je vyjmuta z předešlé várky po ukončení kvašení při stáčení hotového nápoje do lahví, se omývá mírně vlažnou vodou, zbavuje se kalu, usazenin odstraňují se hnědé odumírající části houby. Pokud je houba srostlá z více generací, odstraníme pátou a starší generace. Uložíme ji na čistý talíř, nebo misku a přikryjeme. Očištěná houba může být následně vložena do nového sladkého čaje.

 

Protože v průběhu kvašení vždy naroste na povrchu hladiny čaje nová houba, máme po každé várce kombuchového čaje o jednu houbu více. Po omytí a odstranění hnědých odumírajících částí na starších houbách můžeme k přípravě nové várky vložit do naočkovaného nápoje všechny houby, které máme; nejčerstvější houbu přidáváme jako poslední. Nebo můžeme novou houbu použít pro přípravu nové várky v další láhvi, a tak rozšiřovat svou výrobu.

 

Láhev je nadále nutno přikrýt čistým plátnem, osvědčil se nový čistý papírový ubrousek, který upevníme kolem hrdla gumičkou (proti muškám a proti prachu). Skrze papír bude ven pronikat vytvářející se kysličník uličitý. Láhev postavíme na šeré teplé místo a nápoj necháme kvasit.

 

Doba kvašení :

je závislá na teplotě, na množství přidaného cukru, na množství kombuchového nápoje a na množství kombuchové houby a konečně na velikosti a aktivitě kombuchové kultury. Všeobecně se dá uvést, že je potřeba alespoň 7 - 21 dní. Čím déle necháme nápoj kvasit, tím méně zbytkového cukru zůstane v hotovém nápoji, tím silnější a ostřejší chuť bude mít. Chuť můžeme kontrolovat brčkem, ale je třeba nápoj promíchat dole je sladší, nahoře kyselejší.

 

Hotový kombuchový nápoj sléváme do připravených lahví, nejlépe skleněných. Na dně 3,5 l sklenice se usazují sedimenty a sraženiny z čaje, proto hotový nápoj naléváme opatrně a na dně necháme malý zbytek nápoje, který vylejeme. Uzavřené lahve s kombuchový nápojem uložíme na tmavé a chladnější místo.Kombuchový nápoj v lahvi stále pomalu pokračuje ve zrání; skladování v chladu brzdí tento proces. Kombuchový nápoj by měl v uzavřené láhvi vydržet nejméně měsíc. Někdy se v láhvi při skladování vytvářejí rosolovité útvary, což jsou zárodky nové houby. Do skleničky k pití proto naléváme nápoj z láhve přes sítko.

 

Když se nám stane, že Komuchový nápoj nemůžeme z nějakého důvodu slít včas, může nám překvasit a vznikne více nebo méně kyselý nápoj, který již není vhodný k pití. Můžeme nechat takto vytvořený nápoj kvasit déle a vznikne nám kombuchový ocet, který přidáváme do salátů, polévek omáček a všude tam, kde je okyselení pokrmů žádoucí. Tento ocet má stejné léčivé účinky jako nápoj.

 

Doporučení:

Nápoj můžeme pít ráno na lačno asi 1-2 dcl, nebo půl -1sklenici po každém jídle; dále dle potřeby a chuti. Nesladký čajový nápoj se může použít pro snižování tělesné váhy – místo jídla se napijeme Kombuchy. Možno jej pít chladný i teplý. Dobře se uchovává a má dlouhou skladovací dobu. Obsahuje jen nepatrné množství alkoholu; je vhodný i pro děti, kterým podáváme menší množství asi 0,5 dcl.

 

M.V.