Kontryhel obecný - veliký dar přírody pro ženy

16.04.2014 19:18

 

 Alchemilla vulgaris

 

Kontryhel je u nás hojně rostoucí bylinou. Daří se mu na okrajích lesů i cest, na svazích a mokrých loukách i ve vyšších polohách a horských oblastech. Kontryhel má krásné vějířovité listy a kvete od dubna do srpna nenápadnými žlutozelenými kvítky.

V některých oblastech z něj lidé vijí věnečky a zdobí jimi hlavu Spasitele. Když listy kontryhele leží naplocho, můžeme v nich po ránu vidět kapičku, která se leskne jako perla. Ve výškách nad 1000 metrů jsou listy pokryty stříbřitým povlakem, který se vyskytuje na rostlinách rostoucích ve vápenité půdě. K léčení sbíráme kvetoucí nať a později již jen listy.

 

Německé jméno kontryhele je Frauenmantel - ženský plášť, což nám prozrazuje, že tato rostlina je slavná léčivka především pro ženy. Od počátků křesťanství je zasvěcena Panně Marii.

Kontryhel je všelékem při všech ženských nemocech a potížích. Pomáhá ženám od začátku dospívání až po léta přechodu. Je velkým pomocníkem při zranění při porodu a při ochabnutí lůna žen. Posiluje povolené vazivo dělohy u žen, které mají těžké porody nebo jsou náchylné k potratům. Ženy by měly od třetího měsíce těhotenství pít čaj z kontryhele pro zpevnění svalstva podbřišku.

Spolu s kokoškou pastuší tobolkou je vynikajícím lékem při vyhřeznutí dělohy či při tříselné kýle. Příznivě ovlivňuje i psychiku, uklidňuje a pomáhá při nespavosti. Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu, odstraňuje slabost svalů a končetin a posiluje srdce. Pomáhá také při chudokrevnosti, cukrovce a obezitě.

Podporuje léčbu horečnatých stavů a zhnisaných ran. Jako kloktadlo je výborný po vytržení zubu. Rána se rychle uzdravuje.

 

Švýcarský farář Künzle zvlášť zdůraznil: „Dvě třetiny operací žen by byly vcelku zbytečné, kdyby se zavčas a delší dobu užívala tato bylina. Každá šestinedělka by měla 5 až 10 dní pít mnoho čaje z této rostliny pro lepší stahování dělohy. Zvenku hojí kontryhel rány bodné i sečné, když na ně tuto rostlinku rozmělníme. Děti, které navzdory dobré stravě mají slabé svaly, zesílí po delším pití tohoto čaje.“

 

V zahradách se pěstují i okrasné druhy kontryhele, které se samy vysemeňují. Jsou většího vzrůstu a jejich květy můžeme používat jako dekorativní doplněk kytic z květů výrazných barev. Jeho léčivé účinky jsou však podstatně nižší, než u planě rostoucího příbuzného kontryhele obecného. Téměř vždy platí, že planě rostoucí byliny mají větší léčivou sílu, než vyšlechtěné příbuzné druhy.

 

Pro zdraví duše

List kontryhele má tvar nádherného stříbřitě zeleného pláště. Po ránu je jeho okraj ozdoben drobounkými kapkami rosy jako diamanty. Ženo, chráníš-li čistotu svého nitra jako ten nejvzácnější klenot, pak věz, že ti čistota bude ochranným pláštěm proti všemu zlu a bolu světa, které by se chtělo přiblížit ke tvému tělu nebo duši. Neboť co zeseješ, to sklidíš. Bude-li se tvé nitro zachvívat pouze čistě, nic zlého se nebude moci po vláknech zpětného působení navracet zpět.

 

 

Způsob použití

 

Čaj

Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do ¼ litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat. Tento čaj by měly pít ženy od třetího měsíce těhotenství každý den a ještě 10 dní po porodu pro zpevnění svalstva podbřišku.

 

Ženský čaj

Smícháme stejné díly kontryhele, řebříčku a měsíčku. Připravíme obvyklým způsobem.

 

Obklad

Příslušné množství bylin rychle umyjeme, válečkem na nudle je na desce rozmělníme a pak přiložíme.

 

Čerstvá kontryhelová šťáva

- na desinfekci a čištění ran jako první pomoc venku v přírodě a při krvácení z nosu.

Čisté listy pomačkáme a jejich šťávou ránu vyčistíme nebo použijeme jako obklad při krvácení z nosu.

 

Přísada do koupele

200 g sušených nebo dvě dvouhrstě čerstvých bylin dáme na noc do nádoby se studenou vodou. Následující den vše zahřejeme a tekutinu přilijeme do koupele.

Koupel je vhodná pro zesílení slabších dětí, při gynekologických potížích, hemeroidech a proti svědění.

 

Využití v kuchyni

Pro minerální látky, které kontryhel obsahuje, jej přidáváme do jídel, nejlépe v syrovém stavu. Mladé kontryhelové lístky můžeme syrové přidávat do jarních salátů z planých rostlin (můžeme přidat taktéž pampelišku, jitrocel, řeřichu, medvědí česnek, ptačinec žabinec a další.) Kontryhel přidáváme také do pomazánek, polévek, špenátu a karbanátků.

 

Použitá literatura: Magdaléna Staňková - Bylinky pro děti a maminky