Kozlík lékařský

30.09.2014 13:18

Kozlík lékařský - Valeriana officinalis

Kozlík lékařský, lidově zvaný baldrián, je znám jako léčivá bylina již od starověku. Provázelo jej mnoho pověr.  Používal se například jako ochranný prostředek proti očarování. V lidové pověře měl kozlík schopnost odolávat úkladům všech nečistých sil. Kozlík v loži rodičky zaháněl zlé duchy, kteří mohli ublížit novorozeněti. Oddenek kozlíku roztlučený na prach a podaný v číši vína získával lásku osoby, která ji vypila. Skutečnost, že mohly vzniknout takové pověry, je pochopitelná, když si uvědomíme, že baldrián nejen snižuje vzrušení a působí konejšivě na centrální nervový systém, ale uvolňuje i svalové napětí. Tím uvolňuje pocity svírání až křečí, které se v dřívějších časech pokládaly za následek uřknutí a zlých kouzel.

 

Popis a výskyt

Kozlík je vytrvalá bylina, která má krátký, silně aromatický oddenek s četnými kořeny, z nějž vyrůstá  rovná, jednoduchá, podlouhle rýhovaná lodyha, vysoká do 1,5 metru. Listy jsou vstřícné, dole řapíkaté, nahoře přisedlé. Jednotlivé lístky jsou asi 1 cm široké, kopinaté a zejména na spodních listech hluboce pilovité. Květy jsou drobné, bílé nebo světle růžové a příjemně voní. Kozlík lékařský kvete od května do srpna.

Vyskytuje se od nížin do hor na vlhkých půdách, v příkopech, na prameništích, v záplavových lužních lesích, ve vlhkých křovinách s porosty olší a vrb a kolem vodních toků. Rostliny nasbírané v horách jsou většinou aromatičtější, než ty, které pochází z bažinatých oblastí.

Užívaná část: oddenek

Oddenky spolu s kořeny vybíráme v srpnu až září, když nadzemní část začíná uvadat. Kozlíkové oddenky  se sbírají pouze z pěstovaných rostlin v říjnu ve druhém roce života rostliny. Po dobrém umytí se kořeny rychle suší. Nejvhodnější je použít umělé teplo do teploty 40°C. Po usušení vzniká silný charakteristický zápach a nasládlá, kořenitě hořká chuť. Správně usušený kozlíkový kořen je žlutošedý až světle hnědošedý a musí se praskotem lámat. Uchovává se v dobře uzavřených nádobách či v papírových obalech.

 

Léčivé účinky

Kozlík má uklidňující a uvolňující účinky. Patří stále k nejdůležitějším přírodním lékům. Nejčastější formou jsou „kozlíkové“ valeriánové kapky. Vyrábí se právě tak jako kozlíkový prášek, ze sušeného kořene. Z čerstvého kořene se naopak vyrábí takzvané „Baldriánové mazání“.

Extrakt kozlíku lékařského má uklidňující účinek při srdečních neurózách, úzkosti, bušení srdce, nervovém vyčerpání, migrénách, stresu a nespavosti způsobené přepracováním. Tiší bolesti a uvolňuje křeče. Malé dávky povzbuzují aktivitu a zvyšují koncentraci, ale větší dávky uklidňují a tlumí. Čínští lékaři jej podávají i při úrazech, chřipce a revmatismu.  Rostlina se osvědčila i při četných potížích v době přechodu.  Směs léčivých  látek kozlíku lékařského navozuje spánek. Pomáhá také při bolestech hlavy způsobených křečemi svalstva cév a proti bušení srdce psychického původu. Protikřečový účinek se využívá při trávicích potížích, v klimakteriu a při zvracení psychického původu.

Obsahové látky kozlíku lékařského regulují činnost svalového aparátu srdce, působí proti srdečním arytmiím a rozšiřují koronární cévy, při čemž snižují krevní tlak. Odstraňují křeče hladkého svalstva a blahodárně účinkují při žaludečních a střevních těžkostech nervového původu. Kozlík lékařský má také příznivý vliv na poruchy štítné žlázy.

Dříve se používal kozlík i proti horečce a dokonce i proti epilepsii. Ve středověku byl pokládán za univerzální lék proti téměř všem chorobám.

Kozlík lékařský je třeba užívat jen v přiměřených dávkách a ne stále.  Jeho předávkování či stálé užívání může vést ke zdravotním komplikacím.

 

Způsob použití

Kozlík lékařský je velmi vhodný ke kombinacím s dalšími bylinami.

 K uklidnění nervozity a navození spánku kombinujeme kozlík s meduňkou, mátou či chmelem.

 

Proti depresím pijeme kozlík s bazalkou.

Ze směsi bylin připravíme nálev:  2 lžičky bylin na 1 šálek vroucí vody. Denně pijeme 2 šálky.

 

Pokud chceme kozlík užívat samostatně, volíme raději tinkturu.

Valeriánové kapky (kozlíková tinktura)

Příprava tinktury: kozlíková tinktura se připravuje macerací kozlíkového kořene, tak že se vezme 1 díl kozlíkového kořene a 6 dílů 60% ethanolu (lihu). Maceruje se 7 dní při pokojové teplotě.

Na uklidnění - 3 x denně 20 kapek.

Při nespavosti - 1-2 lžičky před spaním.

 

Kozlík v medu

Proti bolestem hlavy neznámého původu smícháme práškovaný kořen kozlíku s medem na pastu. Při bolestech necháme pomalu rozpustit kávovou lžičku této pasty v ústech.

 

Rady našich babiček

Paiorův koktejl

Je to oblíbený uspávací lék. Vezmeme sklenici horkého mléka, dobře osladíme medem, podle závažnosti případu přidáme 1 až 3 čajové lžičky kozlíkové tinktury, dobře promícháme a velmi pomalu, po lžičkách nebo po doušcích vypijeme. Podává se nejdéle 35 dnů zejména při poruchách spánku.