Kvašená zelenina – PICKLES
Užívání kvašené zeleniny má tisíciletou tradici. Mléčné kvašení je způsob konzervace, který všichni známe v podobě nakládaného zelí. Je to ideální způsob uchovávání zeleniny na zimu. A právě v zimě můžeme takto tělu dodávat potřebné vitamíny, minerály a enzymy, kterých je v naší stravě v tomto období nedostatek.
Díky mléčnému kvašení si zelenina uchovává obsah vitamínů, u některých druhů se jejich množství i zvyšuje. Podporuje trávení, udržuje zdravou střevní mikroflóru, podporuje krvetvorbu a činnost imunitního systému. Tímto způsobem se do těla dostává mnoho enzymů, které regenerují buňky. Kvašená zelenina působí nejlépe, když se jí často a po menších dávkách. Nejlépe jako příloha k jídlu či jako součást salátů. Nikdy ji tepelně neupravujeme. Je obzvlášť prospěšná pro lidi, kteří mají potíže s játry a s očima.
Postup :
1kg zeleniny vhodné na kvašení (mrkev, celer, petržel, cibule, zelí, ředkev, červená řepa, dýně Hokaido, kedluben, křen). Sůl, mletý kmín, případně i jiné koření.
Očištěné zelí nakrouháme najemno, cibuli nakrájíme na tenké půlměsíce, mrkev nastrouháme nahrubo. Vše promícháme ve velké míse se solí, kořením a pořádně prohněteme. Když zelenina pustí trošku šťávy, je to chvíle pro naplnění do nádoby. Existují malé nádoby na výrobu pickles tzv. „pickles soudky“. Pokud je nemáme, můžeme použít i třílitrovou nakládací sklenici.
Zeleninu dáváme do nádoby po vrstvách a důkladně upěchujeme. Nahoru položíme dřevěné špachtle a zatížíme kamenem nebo lahví naplněnou vodou či pískem. Zelenina musí být potopená, jinak by mohlo dojít k plesnivění na okrajích. Pokud je šťávy méně, doplníme ji převařenou, osolenou a vychladlou vodou asi 3-5 cm nad poslední vrstvu.
Zakryjeme utěrkou a umístíme do tmavšího teplého koutu kuchyně. Za tři dny vznikne mléčně kvašená zelenina, kterou přemístíme do chladu a pak ji postupně konzumujeme. Možno ji rozdělit do několika menších skladnějších sklenic s uzávěrem a uložit v chladničce. Je dobré mít doma připravený více než jeden druh zeleniny a pak ji podle chuti a také barvy doplňovat na talíř.
Recept :
1 větší bílá ředkev, dvě cibule, 1% soli
Ředkev nastrouháme a přidáme cibuli nakrájenou najemno, smícháme se solí a rukama promačkáme. Pak po vrstvách pěchujeme do nádoby.
Podobně můžeme kvasit :
samotnou cibuli,
nastrouhanou červenou řepu s cibulí
mrkev
bílé nebo červené zelí s cibulí
zelí a kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel)
zelí a červenou řepu
zelí, cibuli a dýni Hokaido.
Můžeme dát dohromady i více druhů zeleniny, ale neděláme to příliš často, neboť si tím ubíráme na pestrosti a máme pak vizuálně a chuťově stále stejné přílohy.
Zdroj : Biokuchařka Hanky Zemanové
Radost ze zdravých dětí - V.Strnadelová a J. Zerzán