Květinová zahrádka doma

Nádherné slunečné, i když zrána ještě chladivé počasí nám napovídá, že přichází jaro. Je to letos velmi brzy, ale první jarní květiny se již odvážily vystrčit své hlavičky. A proto naše zahrádky již tu a tam zkrášlují skupinky sněženek, bledulky, žluté talovíny a různobarevné krokusy. Vrby jívy již zdobí sametové kočičky a stromy zvané špendlíky jako první poslové rozkvetlých stromů mají již nalité pupeny a nedočkavě čekají každým dnem, kdy rozkvetou do své plné krásy.
Pokud již chcete prožívat jaro a jarně se naladit, zkuste si zasadit svou rozkvetlou zahrádku doma. My jsme takovou nádhernou rozkvetlou zahrádku darovali naší babičce, která se vždy o svou květinovou zahrádku pilně starala, ale už jí špatně slouží nohy a nyní již na práci na zahradě nestačí.
Použili jsme proutěný koš asi tak ve velikosti běžných truhlíků, vyložený igelitem, aby neprotékal při zálivce. V květinářství jsme koupili rozkvetlé petrklíče různých barev a narychlené jarní cibuloviny, které budou v zahrádce doma rozkvétat postupně. Mezi ony petrklíče, nebo chcete-li primulky, jsme tu a tam zasadili ještě drobnokvěté, ale i velkokvěté narcisy, různé barvy voňavých hyacintů a jemně fialové krokusy. Myslím, že se zahrádka povedla. Mezi klasickými kyticemi růží, které babička k narozeninám dostala, se zahrádka pěkně vyjímala a stala se pro naši devadesátiletou, celý život pilnou babičku nádherným svěžím pozdravem jara a jarní přírody, kterou měla vždy moc ráda.
Nejen že nám zahrádka bude přinášet radost a provoní náš byt, ale její velkou výhodou je, že si všechny tyto květiny můžeme po odkvětu a hlavně, až nebudou ranní mrazíky, zasadit ven. Potom nás budou těšit svou krásou každoročně veleslými barvami, ale i nádhernou vůní.
Mám dobré zkušenosti na zahradě se zasazením velkokvětých petrklíčů, které jsou na obrázku. Hlavně ty klasické žluté mi všechny opět vykvetly a letos dokonce snad již v lednu, a doteď se krásně drží a rozveselují dosud holé záhony. I narcisy a hyacinty spolehlivě opět a opět každým rokem rozkvétají.
Všechny cibuloviny po odkvětu zasadíme pět, raději deset centimetrů pod zem. Počkáme až jim zežloutnou lístky, protože cibulka jimi dýchá. Všechny cibule tulipánů vysázené v parcích, které vyryjí ihned po odkvětu, přichází nazmar, neboť jejich vegetační období ještě neskončilo. To končí až přirozeným uvadnutím a zatažením listů.
Letničky můžeme sázet rovnou mezi cibuloviny, protože než letničky vyrostou do šíře a do krásy, jarní cibuloviny již do té doby své lístky schovají a my máme zcela nový jiný záhon, který kvete pestře po celý čas.
Věřím, že Vám Vaše květinová zahrádka udělá stejnou radost jako naší babičce.
M.M.