Lichořeřišnice větší
V mnohých zahradách, zahrádkách i kolem domu se v těchto letních dnech pne polehavá, nebo popínavá letnička Lichořeřišnice větší. Tato bylinka , krásná svými žlutými, oranžovými i červenými zářícími květy s ostruhami a pěkným okrouhlým listem je velmi zajímavá nejen svojí krásnou barvou ale i svými účinky a mnohostranným použitím.
Listy, květy a plody jsou jedlé a použitelné k léčebným účelům. Mají mírně nakyslou až trpkou a ostře kořennou chuť.
Málo kdo ví, že tato bylina obsahuje velmi všestranné přírodní antibiotikum působící proti mnoha patogenním mikrobům jako např. stafylokokům, streptokokům, proteus vulgaris, ascheria coli, salmonelám a dalším.
Je možné použít kteroukoliv část nadzemní rostliny.
Obsahuje vitamín C, draslík, železo, silice, olej a další látky.
Léčebně ji můžeme použít při zánětech močových cest, ledvinových infekcí, zánětů moč. měchýře, zánětů průdušek, hltanu, angínách a nemocech z nachlazení. Při očních infekcích, při gynekologických zánětech, léčení zanícených ran, akné a nečisté pleti, působí účinně i proti plísním a kvasinkovým infekcím. Je vhodná k prevenci infekčních chorob. Čerstvé listy slouží k pročištění krve a zvýšení obranyschopnosti organismu. Je téměř nenahraditelná při všech plísňových onemocněních.
Použití v kuchyni:
Květ i list přidáváme do listových, okurkových a zeleninových salátů. Květem můžeme ozdobit jakékoliv hlavní jídlo, také zákusky, chlebíčky, topinky, pomazánky, koktejly apod. Nadrobno nakrájený list můžeme smíchat s pažitkou, naťovou cibulí, nebo nakrájenou cibulkou a posypat chléb s máslem nebo s pomazánkou.
Můžeme si doma snadno vyrobit i tinkturu pro léčení na zimní a jarní měsíce, kdy již nemáme čerstvou rostlinu na zahrádce.
Tinktura:
Do malé sklenice vložíme velmi jemně nakrájenou Lichořeřišnici květy i listy, zalijeme domácí pálenkou např. z jablek nebo jinou např. režnou, tak, aby byl obsah bylin potopen. Uzavřeme víčkem a uložíme na tmavé a teplé místo na 3 týdny. Občas protřepeme. Pak přecedíme a uložíme do lahvičky nejlépe s kapátkem. Při potížích podáváme 3xdenně 20 kapek – až 1 čajovou lžičku,
Dětem přidáme tinkturu do menšího množství čaje, 10-15kapek. Malým dětem 5-10 kapek.
Lichořeřišnice nemá žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Někde se hovoří jen o ojedinělé přecitlivělosti žaludku a střev na silice Lichořeřišnice.
Lichořeřišnice je oblíbeným prostředkem proti vypadávání vlasů a pro podporu růstu vlasů:
Vlasové tonikum :
50g Lichořeřišnice, 50g list kopřivy, 50g brčálu-barvínku, 15g cibule
Na drobno pokrájíme a vložíme do sklenice , zalijeme domácí pálenkou, režnou, nebo jinou kvalitní lihovinou, uzavřeme víčkem a uložíme na tmavé a teplé místo na 2 týdny. Občas protřepeme. Pak přecedíme a nalijeme zpět do lahve.
Tonikum vtíráme do vlasové pokožky po umytí a mírném uschnutí vlasů jen 1x za 14 dní, ne častěji.
Extrakt proti vypadávání vlasů :
50 g kořene kopřivy, 50g listů a květů lichořeřišnice, 50g dřeva zimostrázu (Buxus semp.)
Na drobno pokrájíme a vložíme do sklenice , zalijeme domácí pálenkou, režnou nebo jinou kvalitní lihovinou uzavřeme víčkem a uložíme na tmavé a teplé místo na 2 týdny. Občas protřepeme. Pak přecedíme a nalijeme zpět do lahve. Výsledný extrakt se pravidelně používá k masáži hlavy.
Odvar proti lupům
2hrsti natě Lichořeřišnice dáme do 1l studené vody, pak 10 minut vaříme přikryté na mírném ohni. Odstavíme a ještě 15 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Použijeme pro poslední opláchnutí vlasů po jejich umytí.
M.V.
Použitá literatura:
J.Zentrich - Byliny v prevenci,
J.Janča, J.Zentrich - Herbář léčivých rostlin,
J.Janča - Receptář alternativní medicíny
Léčivé rostliny od A do Z