Matka, mama, maminka, mamka...

30.03.2011 10:18

 

Slovo, ktoré v nás vyvoláva rôzne cítenie. Niektorí si predstavia svoje detstvo - makové šúľance alebo parené buchty, roztvorenú náruč, odreté kolienko, takú bezstarostnosť detstva. Niektorí pocítia lásku, dobrotu, pochopenie, vľúdnosť, múdrosť, ľudskosť alebo obetavosť. Ale žial, sú medzi nami aj takí, ktorí pri tomto slove cítia smútok, chlad, bolesť, nespravodlivosť, hnev. A na svoje mamy by najradšej zabudli.

 

Pamätám si svoju mamu, ako hovorila – počkaj až raz budeš mamou, pochopíš... A teraz viem, akú veľkú pravdu vtedy povedala.

 

V dnešnom svete pokrivených ľudských hodôt je veľa mám, ktoré majú svoje deti rady, ale ako keby na to zabudli. Neustále sa ponáhľajú za matériou všetkého druhu a zabúdajú byť s deťmi.

Nemám tým na mysli byť s deťmi v jednom byte alebo dome, ale byť s deťmi skutočne. Prežívať s nimi všetko, čo počas dňa zažili. Nezáleží na veku dieťaťa. Každé potrebuje cítiť mamin záujem. Ten záujem, ktorý dieťa duševne posiluje, pomáha mu k zdravému vývinu a vývoju, robí ho sebaistným, odvážnym a učí ho ľudskej láske a obetavosti.

Naše deti sú naším zrkadlom a ukazujú nám, akí sme. Nie dieťa je zlé, nezvládnuteľné, príliš agresívne a nevážiace si ušľachtilejšie hodnoty. Ale čo a ako si majú vážiť niečo, čo im neukážeme alebo čo vôbec nepoznajú? Mamy im  odovzdávajú  všetku  tú  svoju  povrchnosť, s ktorou sa veľmi ľahko stotožnia a nakoniec nevedia, ako von z bahna,  do ktorého spadli. A čo je najhoršie, nevedia to často ani ich mamy!

My matky vnímame, ako doba, ktorú sme si generáciu čo generáciu vytvárali, ťažko vplýva nielen na nás, ale vo veľmi silnej miere aj na naše deti. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým? Cítite to?

Kam sa len pozriete, vidíte v najväčšej možnej miere chamtivosť, arogantnosť, sebastrednosť, nepoctivosť, nezdravú súperivosť – “zákony džungle”. Ale je toto svet pre naše deti? Takto chceme, aby žili? Áno, sú mamy, ktoré svoje deti týmto zákonom učia – uchmatnúť si najvädší kus pre seba bez ohľadu na druhého. Ale cítime to tak všetky? Myslíte, že je to tá správna cesta a takto budú naše deti skutočne šťastné? Úprimne si povedzte, či vás takýto prístup urobil šťastnými.

Sme ženy a možnosť stať sa matkou nám dáva šancu zmeniť nielen seba, ale aj svet okolo nás. Materstvo nás robí lepšími. Učíme sa milovať naše deti nezištnou láskou. Učíme sa pokore, trpezlivosti. Mení sa náš životný postoj a matéria stráca pre nás význam. Obetujeme im časť svojho života a už to nie je len “o mne”. Veď koľkokrát sme presedeli pri postieľkach našich detí a želali sme si, aby sme to ochorenie mali radšej my.

Túžite po lepšom živote pre svoje deti? Túžite zmeniť tento svet pre svoje deti? Začiatok každej zmeny je vo vlastnom vnútri. To, čo si želáme, aby bolo okolo nás, musí byť najskôr v nás. Každá zmena sa zo začiatku zdá ťažká, ale je to iba zdanie. Ak hľadáme, vždy nájdeme! Ak chceme, vždy môžeme! Jediné je rozhodnúť sa srdcom a nehľadať dôvody, prečo sa to nedá. Začnime s touto zmenou hneď, nečakajme do zajtra. Deti nám vyrastnú a čo im zanecháme? Akou cestou ich necháme kráčať? Zmena vnútra každej znás sa postupne prejaví aj navonok. Ak očistíme svoje srdcia, myseľ a naše skutky a celé naše chcenie pozdvihneme k ušľachtilým hodnotám, ukážeme tým našim deťom správnu cestu ku skutočnému šťastiu.

Milé maminky, zo srdca vám želám, aby raz Vaše deti pri slove mama cítili lásku, dobrotu, pochopenie, vľúdnosť, múdrosť, ľudskosť, obetavosť a všetky tieto cnosti predávali svojim deťom a raz aj Vašim vnúčatám.

 

 

 

M.Č.