Milování sebe sama... 5.část

03.04.2017 14:11

 

3.VVMÝTIT VŠE NEPOTŘEBNÉ

 

Vymýtit znamená odstranit staré a udělat místo pro nové. V souvislosti s láskou k sobě samým to znamená, že bychom měli odstranit, vymýtit některé věci z nás samotných. To je třetí velice důležitý krok k sobě samým a k lásce, kdy se zbavíte určitých věcí z duše, mozku, domova, skříní, nebo z vlastní mysli a ze všech těch temných koutů vašeho podvědomí, kde schováváte to ošklivé, co si o sobě myslíte.

 

Když máme jasno, když jsme vymýtili vše nepotřebné, vidíme i svět kolem nás jasně. Když máme jasno v srdci a mysli, víme, co si vybrat, kam jít a s kým cestovat. Když jsme uklidili ve vlastním těle - vymýtili jsme jedovaté látky, zbavili jsme se negativních emocí, nadměrné váhy, či duševního zmatku, může se naše duše vydat na cestu ke kráse, pravdě a dobrotě. Vymýtíte-li z těla, duše i srdce vše temné, otevřete je světlu a lásce k sobě samým.

 

Když je vaše mysl zaplněna sebeobviňováním a sebeodsuzováním, pak přes ně jen těžko rozpoznáte své nadání. Je-li vaše srdce přeplněno pochybnostmi o sobě samých, budete v něm jen stěží hledat a nalézat lásku. Strádá-li vaše tělo nedostatkem péče, je těžké mít jasno o vlastním osudu. Když je vaše mysl, tělo, srdce i duše zaplněno něčím, co do nich nepatří, jen těžko v této změti poznáte, kdo vlastně jste. Je pro vás těžké stát se tím, čím vás chce vaše vyšší já mít a je téměř nemožné mít sami sebe rádi. Když dokážeme sebe sama vidět takové, jací doopravdy jsme a dokážeme přijmout, že jsme právě takoví, pak jsme na své cestě uspěli a dokážeme mít sami sebe rádi.

 

Příklad: napište si na papír otázku, v čem nemáte jasno? a odpověď napište v 5.bodech, první co vás napadne i kdyby to bylo sebehloupější.

Pak se zeptejte na názor vašich 5.přátel a uvidíte, jak se odpovědi překrývají. Ukáže vám to pohledy z jiných úhlů...

Ať už si uděláte jasno pomocí jakéhokoliv postupu, důležité je, že se to stalo. Když se pokusíte ze svého nitra vymýtit všechno, co tam nepatří, abyste mohli milovat sebe sama, začnete se najednou na sebe dívat novýma očima a opustíte dřívější negativní názor.

 

 

Vymýcení nepotřebného a pojetí sebe sama

 

Všichni máme nějakou základní představu o tom, kdo jsme, co je na nás dobrého, co špatného, co nám vůbec nejde a čeho můžeme dosáhnout. Psychologové tomu říkají duševní pojetí sebe sama. U lidí, kteří se nemají dost, nebo vůbec rádi, je i pojetí sebe sama velice špatné. Myslí si o sobě jen to špatné a místo, aby poslechli svou touhu smýšlet o sobě jen dobře, neustále se nevědomky vracejí k pojetí sebe sama jako neschopného, neohrabaného...

I vy si v nejrůznějších situacích říkáte, že nejste dost dobří. A je jedno jestli to říkáte nahlas, nebo jen uvnitř. Někdy se to projevuje přejídáním, závislostí na surfování na internetu, závislosti  na lidech....

 

To dobré na pojetí sebe sama je, že když máme o sobě špatné mínění, můžeme ho změnit.

Prvním krokem by mělo být vymýcení všech nepatřičných pojetí v našem vědomí, abychom v něm měli dostatek místa pro nové pojetí sebe sama. Tento proces můžete zahájit pouhým uvědoměním si toho, kolik negativity je ve vašem současném pojetí. Pak už si prostě jen začnete říkat, že něco tak ošklivého o sobě už nechcete poslouchat. Může vám připadat divné, že stačí si jen říci, že něco nebudeme dělat a ono to bude fungovat, ale věřte, že bude.

 

Jakmile toto negat.sebehanění a sebepomlouvání zmizí, budete mít šanci ukázat, jací doopravdy jste.

Například: kupte si malý zápisník a zapište si pokaždé, když o vás řekne někdo něco hezkého. Může vám to připadat bez fantazie, ale jak budete pokračovat, vaše představa o sobě samých se začne pomalu, ale jistě měnit.

Je jedno jestli potřebujete vymýtit špatnou energii, špatné předměty, postoje, negativní stanoviska k vlastní osobě, lidi, kteří vás rozčilují, nebo zda si jen potřebujete udělat místo pro nové věci. Je velice důležité, abyste se zbavili všeho, co do vašeho života nepatří. Protože, ať už je to místo kdekoliv, ve vašem obývacím pokoji, vaší duši, mysli, zásuvce psacího stolu, podvědomí, sídlí v něm něco, co vám nepomáhá, neslouží a neuznává vaše skutečné hodnoty a nedává vám dostatek místa na nové věci, šaty, nápady, milovaného muže, víru v sebe.

Je-li v něm plno nenávisti k sobě samým, bude v něm chybět láska k sobě samým. Jedním z fyzikálních zákonů je, že příroda se nemá ráda prázdno a snaží se ho zaplnit. Jako by považovala prázdnotu za výzvu něco poskytnout, dát. Je-li nějaký prostor plný, je prostě a jednoduše zaplněný. Je-li vše obsazené, příroda předpokládá, že je všechno tak, jak má být a jde dál.

Ať uděláte cokoliv, ve snaze vynahradit si bolest z dětství (obalené tělo tukem, coby ochrana před bolestí, ze sex.zneužití, odsuzujete sami sebe, za to, že jste tlustí....)je to velmi pravděpodobně tatáž věc, za niž si v duchu hubujete. Je to další věc, kterou musíte změnit a vymýtit ze svého života.

Cokoliv jste udělali ve snaze napravit křivdu a bolest z toho, že jste nebyli jako děti milováni, jak jste potřebovali, se nyní přetvořilo ve způsob, který vám znemožňuje mít sami sebe rádi.

 

 

Jak se zbavit všeho nepotřebného

 

VYKLÍZENÍ PROSTORU

V těchto oblastech se zaměřujeme na materiální, hmotné harampádí, stůl, šatník, garáž. Pokud je harampádím zaplněn váš svět, je jím zaplněno i vaše vědomí. Uklidíte-li si v materiálním světě kolem sebe, uděláte si místo pro nové věci a události. Začnete se i jinak dívat sami na sebe.(Rodiče byli chudí a tak upozorňovali dítě, aby nic nevyhazovalo)

 

UKLIDIT SI VLASTNÍ VĚDOMÍ

Takový úklid není na první pohled tak zřejmý, jako úklid v bytě, ale poskytuje prostor pro vnitřní růst a změnu. Zbavíte se myšlenek a postojů, které negativně ovlivňovaly vaše podvědomí, které měly schopnost trápit vás a udržovat vás v přesvědčení, že nejste ničeho dobrého hodni. Vyčistíte si i svou vědomou mysl, způsob jakým o sobě přemýšlíte a hovoříte.

Prvním krokem je dojít k uvědomění. Dokud si neuvědomíte, co děláte, nemůžete to změnit. Co vám vaše mysl říká a jak na ni reagujete? Úklid ve vašem vědomí je vědomý proces. Musíte na něj myslet.

Je vhodné obměnit hlasy, které vás urážejí autosugestivními tvrzeními, např. budu k sobě hovořit vždy jen s láskou, důvěrou a respektem.

 

ZBAVIT SE NEGATIVNÍ ENERGIE

Negativní energie, ta která vás oslabuje a ničí, se můžete zbavit několika způsoby. Někdy se jedná o energii osoby, jindy o energii místa. Stejně tak jako naše emocionální historie nechává svůj otisk v každé buňce našeho těla, i energie lidí, kteří obývali domy a prostory, do nichž přicházíme, zanechávají po sobě svůj otisk. Neznamená to, že všechny tyto stopy jsou negativní, nebo nutně špatné, prostě tam jsou. Zanechávají po sobě jakousi vrstvu, která mnohým brání vidět to, co bychom potřebovali vidět, nebo být tím, kým bychom potřebovali být v konkrétní situaci, nebo prostředí.

 

ROZLOUČIT SE S NĚKTERÝMI PŘÁTELI

Na energetické úrovni se vždy koupeme v auře a energii lidí, s nimiž jednáme. Čím více si sami sebe uvědomujeme, tím více jsme si rovněž vědomi toho, jak nás ovlivňuje energie druhých. Někteří lidé z nás energii vysávají. Někteří nás využijí, to jsou ti, kteří od nás neustále něco potřebují a bez zaváhání si to vezmou, ale na oplátku nenabídnou nic.

 

ÚKLID VE VALSTNÍM TĚLE

Všechny psychologické a fyzické zprávy zaznamenává také naše tělo. Četné běžné fyzické problémy mají souvislost s tím, co jíme. Deprese mají přímou spojitost s cukrem a alkoholem. Znamená to, že vše, co přijímáte do svého těla, co použijete, může významným způsobem ovlivnit vaše chování a to, jak se sami cítíte. Každý den přijímáme potravu s toxiny,  vdechujeme, myjeme si hlavu, nebo si lakujeme nehty přípravky, které obsahují jedy. Jsme obklopeni toxiny doma i v práci. To vše může ovlivnit naše fyzické zdraví a emocionální postoj. Tyto chemikálie vyvolávají nemoci, zkracují nám život a ovlivňují naše pojetí sebe sama. Cest k fyzickému očištění je řada-půst, změna stravovacích návyků, dietní plán....

Např. Mike, úspěšný architekt, každý den po příchodu domů pokuřoval, nenáviděl se za to.. nerozuměl tomu, proč se tak "ničí" a pochopil, že vše má příčinu v dětství, když jeho otec ho vždy za něco kritizoval i když donesl samé jedničky, tak si vždy něco našel. Došlo mu, že se k sobě chová jako jeho otec. Od té doby, co si to uvědomil, přestal kouřit marihuanu.

 

RADOST Z ÚKLIDU

Prázdnota vyzývá k naplnění. Díky novému přístupu přestane být to staré pro vás důležité a začnou se ve vašem životě k vašemu velkému překvapení dít samé skvělé věci.

 

 

DAPHNE ROSE KINGMA

Ilustrace: Daniel Garhartz