Nora - Domeček pro panenky

19.12.2014 17:54

 

Nejznámější a také nejslavnější divadelní hra norského dramatika Henrika Ibsena, je jedna z nejlepších i celosvětově nejhranějších představení, která se již od svého prvního uvedení v roce 1879 stala divadelní legendou.

Přesný překlad názvu hry je pro překladatele oříšek „A Doll's House“. V norštině se totiž slova „panenka“ a „loutka“ řeknou stejným výrazem. Originální název tedy zní „Domeček pro panenky (či loutky)“. Oba významy, panenka i loutka se v knize objevují a mají význam, proto v překladu nelze zvolit jen jeden, aniž by se něco vytratilo. Češi to vyřešili tak, že dali dílu název podle hlavní hrdinky - Nora.  

V dramatu Nora se seznámíme se šťastným manželstvím, obdařeným třemi dětmi. Manžel Thorvald, toužící po společenské reputaci a ekonomickém vzestupu a Nora, jako jeho manželka, hledající sebe sama, toužící po lásce a harmonii. Šťastné manželství čelí právě v době Vánoc zcela nečekané krizi.

 

***

 

Dnes Vám představujeme dvě verze zpracování, filmové a rozhlasové. Podle našeho názoru je rozhlasové zpracování ještě vydařenější než filmové.

Rozhlasová hra Nora - Domeček pro panenky, je obsazena v hlavní roli Danou Černou a Ivanem Trojanem dále pak, Martinem Stropnickým, Danielou Kolářovou, Borisem Rösnerem.

Vydalo nakladatelství Radioservis v roce 2008, jako audioknihu.

Ke stažení na tomto odkaze: https://uloz.to/xh1oA5v/ibsen-henrik-nora-2008-ogg-224-nezprac-ogg

 

V hlavních rolích filmové verze z roku 1973 uvidíte Claire Bloomovou a Anthony Hopkinse.

Film je možné stáhnout zde: https://uloz.to/xGcxWMUb/nora-a-doll-s-house-1973-cz-avi