Petržel zahradní

14.05.2014 19:52

Petržel zahradní -Petroselinum crispum A. W. Hill

 

Petržel  je hojně rozšířená zelenina, pěstovaná v mnoha odrůdách po celém světě. Petržel kadeřavá se pěstuje jen pro nať a petržel kořenová nám poskytuje jedlý  bělavý kořen podobný mrkvi.   Tato v kuchyni oblíbená bylina je dobrým lékem, zdravou zeleninou a kosmetickým pomocníkem pro krásnou pleť. Petržel by neměla chybět v žádné bylinkové zahrádce, ani v žádném zdravém jídle.

Ve starověké medicíně nebyla petržel příliš využívána.  Ale byla posvátnou bylinou Persefóny. Řekové ji vplétali do pohřebních věnců a zdobili jí hrobky. Římský lékař Galen ji předepisoval při epilepsii a jako močopudný prostředek. Římané také pojídali snítky petržele k osvěžení dechu. Dnes se tento zvyk zachoval, a my, aniž víme, jak je to zdraví prospěšné, přidáváme snítku petrželky jako ozdobu na rozličné pokrmy. Abatyše Hildegarda  léčila obklady z petržele artrózu, petržel povařenou ve víně pak doporučovala při bolestech  hrudníku a srdce.

 

Popis a výskyt

Petržel zahradní je dvouletá a mrazuvzdorná aromatická bylina, která může dorůstat výšky 3/4m. V prvním roce vytváří přízemní růžici listů. V druhém roce vyrůstá vysoká,  jemně rýhovaná dutá lodyha, která je v horní části rozvětvená. Oddenek je dužnatý, silný, vřetenovitý a může být až 20 cm dlouhý. Listy jsou úzké úkrojky. Šlechtěním vznikla řada forem s listy hluboce dělenými a různě kadeřavými. Zelenavě žluté květy jsou sestaveny do dlouze stopkatých paprsčitých okolíků. Plody jsou drobná semena ve tvaru vejčitých dvojnažek.

Petržel pochází z východní části Středomoří. U nás se pěstuje jako aromatická zelenina buď petržel kadeřavá, nebo i kořenové odrůdy v zahradách. Je to nenáročná bylina.

 

Užívaná část: kořen, plod nebo čerstvá  nať z petržele kadeřavé

Kořen sklízíme v říjnu a listopadu nebo na jaře v březnu a dubnu druhého roku. Petržel kořenová je zelenina, kterou můžeme dobře skladovat přes zimu v kvalitním vlhčím sklepě, nebo v písku.  Pokud chceme kořen usušit, omyjeme jej, rozřežeme na kostičky a sušíme ve stínu nebo při umělé teplotě do 40°C. Snadno vlhne a je napadán skladištními škůdci.

Plody se sbírají druhým rokem v srpnu až září, v době, kdy dozrála asi polovina plodů, protože se samovolně vysemeňují. Dosouší se ve stínu.

Petržel má  kořenitou vůni a nasládlou, poněkud ostrou chuť.

Léčivé účinky

Petržel je zdraví prospěšnou zeleninou, neboť  všechny její části obsahují  vitamíny, minerální látky, a zejména  vitamíny C a A, hořčík, vápník a železo. Provitamin A zlepšuje zrak. Prospívá zejména při šerosleposti. Petržel   zvyšuje napětí hladkého svalstva dělohy, střev a močového měchýře.  Působí močopudně a pomáhá při zánětech močových cest a při močových kamenech.  Petržel podporuje trávení, zlepšuje chuť k jídlu, pomáhá proti střevním parazitům  a má i žlučopudný účinek.  Konzumace několika snítek petržele na lačný žaludek odstraňuje kruhy pod očima (musíme dobře rozžvýkat).

Petržel je pro ženy pomocníkem k vyvolání opožděné menstruace, ale podporuje i děložní stahy, pomáhá tedy k vyvolání porodu. Těhotné ženy mohou konzumovat běžné množství této zeleniny, léčebné množství pak užít pouze před porodem.

Petržel má v porovnání s ostatními léčivými rostlinami vysoký obsah chlorofylu, jenž je složkou mnoha osvěžovačů dechu. Stejně jako staří Římané, můžeme i my zelenou petrželku používat k osvěžení dechu a k potlačení pachu z úst.

Syrová šťáva z petržele podporuje funkci nadledvinek a štítné žlázy. Pomáhá i při očních chorobách a zánětech zrakového nervu. Jednorázově se nedoporučuje konzumovat více než 40g šťávy.

Zevně můžeme petržele použít k léčení ran, akné, proti pihám nebo ke zpevnění dásní při paradentóze.

Čerstvá šťáva z natě odpuzuje hmyz, také při štípnutí hmyzem se doporučuje přetřít bolavé místo petrželkou.

 

Použití v kuchyni

Petržel kadeřavá je velmi zdravá zeleni na a hodí se téměř ke všem pokrmům. Syrovou  přidáváme buď jemně nasekanou do  polévek, omáček, mletých mas, nádivek, dušených a pečených mas nebo salátů. K ozdobení všech druhů pokrmů, zvláště pak ke zdobení chlebíčků a lahůdek, položíme na již hotové jídlo těsně před servírováním malou snítku této vynikající a dech osvěžující byliny. Petržel se dodává až k hotovým pokrmům a tepelně se neupravuje, aby nedošlo ke ztrátě vitamínu C. Kořen petržele se využívá jako běžná kořenová zelenina.

 

 

Upozornění:

Léčebné dávky petržele by se neměly užívat při nemocech ledvin. Také těhotné a kojící ženy a malé děti by se měly vysokým dávkám  vyhnout.  Běžná konzumace petržele jako zeleniny není na závadu. Ve vysokých dávkách by mohlo dojít k poškození  jater a ledvin, ke vzniku halucinací a epileptických záchvatů.

 

 

Způsob použití

Čaj

Čaj si můžeme připravit jak z kořene petržele, tak z nati. Nálev připravíme obvyklým způsobem tak, že jednu lžíci petrželové natě, kořene nebo směsi přelijeme šálkem vroucí vody a luhujeme přikryté 5-10 minut.

 

Macerát

Za zmínku stojí macarát z plodů, který připravíme tak, že půl čajové lžičky čerstvě nadrcených semen vložíme do 400ml studené pramenité vody a necháme přes noc ustát. Ráno již jen přecedíme přes sítko a pijeme 4x denně 100ml macarátu.

 

Čerstvá šťáva:

 Kořen nebo i nať petržele očistíme a odšťavíme v lisu na ovoce nebo v odšťavovači. Užíváme  3-4 x denně, ale maximálně jen 40 ml na jednu dávku. Šťávu pijeme mezi jídly, ne však v těhotenství. Tato šťáva je výborným pomocníkem při očních nemocech, poruchách štítné žlázy a k vyvolání menstruace. Můžeme ji smíchat s jinou čerstvou šťávou, například mrkvovou nebo šťávou z červené řepy.

 

Odvar z natě petržele k odstavení kojence

Jednu lžíci pokrájené čerstvé natě petržele zalijeme šálkem studené vody a uvedeme k varu. Přikryté vaříme na mírném ohni 2-3 minuty. Potom ještě 10 minut luhujeme. Pijeme jeden šálek před jídlem. Tento čaj ulehčuje odstavení při kojení.

 

Omývání proti pihám

Několik čerstvých snítek petržele přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, a necháme čtvrt hodiny luhovat. Přecedíme a  používáme jako obklad či k omývání pih.

 

Sýrové koule s petrželkou

100 g másla rozpustíme za neustálého míchání s hermelínem, přidáme papriku, sůl a svazek  nasekané pažitky. Necháme v lednici vychladnout. Poté namočenýma rukama formujeme kuličky, které obalíme v nasekané petrželce. Podáváme s chlebem k vínu nebo pivu.

 

Rady našich babiček

Petrželové víno

Do 1 l bílého vína naložíme 10 snítek naťové petržele a přidáme 1-2 lžíce vinného octa. Povaříme 10 minut na slabém plameni, přidáme 300 g medu a povaříme 4 minuty. Slijeme do lahví. Na dně se utvoří usazenina, která není na závadu.