Vůně v celém domově

02.06.2011 07:36

 

 Pokračování na téma DOMÁCNOST

 

Čerstvé vůně v celém domě

 

Příjemná vůně rozptýlená ve všech prostorách domu přispívá k domácí a uvolněné atmosféře. To velmi dobře věděly už naše babičky. Proto také měly zámožnější rodiny nejednou vlastní komoru na bylinky, o kterou se starala jedna ze služebných. Ta musela dbát na to, aby byl v zásobě vždy dostatek sušených květin a bylinek. Většinou také uměla sama vyrábět parfémy a do elegantních salonů pěkné potpourri. Dalším úkolem této služebné bylo také rozdělovat vonné bylinky a květy do ložnic a na toalety, které měly panstvo chránit před nepříjemnými pachy. Dnes, kdy se už služebnictvo téměř nikde nezaměstnává, se stará o čerstvé vůně v domě a bytě nejlépe každý sám. A tak nám babiččiny recepty a nápady přijdou právě vhod. S vonnými sáčky, se sušenými listy květin a bylinek můžeme svůj domov proměnit v příjemně vonící oázu. Všechno, co k tomu potřebujeme, je pár voňavých rostlin. Z těch nejznámějších jsou to růže a levandule. Nahraďte umělé pokojové spreje vůní přírody!

Proti „těžkému“ vzduchu pomohou takzvané osvěžovače vzduchu, které můžeme používat také cíleně k potlačení určitého zápachu, například tabáku. Stálou vůni vytvoříme pomocí potpourri.

 

Pomoc z Austrálie

200 g eukalyptových listů (k dostání v lékárně) a 1 litr bezbarvého octa dáme do uzavíratelné nádoby. V případě potřeby několik lžic směsi ohřejeme a necháme v místnosti odpařovat.

 

Proti těžkému vzduchu

Éterické oleje jsou k dostání ve velkém výběru. Výpary oleje ze smrkového jehličí se hodí také k inhalování při nachlazení. Lněné nebo bavlněné hadříky pokapeme olejem a rozvěsíme na několika místech v místnosti.

 

Jak se zbavit tabákového kouře

Tabákového kouře se lze i při dlouhém větrání zbavit jen těžko. Pomůže tato osvědčená esence:
1 lžíce čpavkové soli, 1 lžíce levandulové esence. Čpavek a levanduli smícháme v misce a postavíme v zakouřené místnosti, dokud zápach nezmizí.

 

Potpourri – vonná směs květů

Potpourri se většinou skládá ze tří prvků: z vůně, ustalovačů a plnicího materiálu. O vůni se postarají přírodní oleje a koření, ustalovací prostředky zabrání tomu, aby vůně ihned vyprchala, a plnicí materiál zaručí hezký vzhled této dekorace. Recepty můžeme obměňovat dle vlastního vkusu. Při sušení rozložíme listy či květy na novinový papír na teplém místě chráněném před slunečními paprsky a průvanem.

 

 

Potpourri z letních květů

200 g květů levandule, 120 g listů citroníku, 50 g květů jasmínu, 1 lžíce prášku z kořene violky vonné, 1 lžíce mleté skořice, 3 kapky levandulového oleje. Rostliny a koření smícháme. Poté na směs nakapeme vonný olej a necháme na chladném místě odpočinout, aby se vůně promísily.

 

Bylinkové a květinové potpourri

Myrhovník je vonná rostlina, která byla známá již v antice. Éterický olej z ní vyrobený se ještě dnes používá na výrobu parfémů. Oddenek kosatce je naopak dost těžko k dostání. Jeho nádhernou vůni však můžeme také vyrobit pomocí vonného oleje.

15 g myrhovníku, 15 g tymiánu, 30 g mařinky vonné, 30 g listů voňavých pelargonií, 30 g sušené máty peprné, 30 g oddenku kosatce, 30 g sporýše, 60 g anděliky, 100 g růžových poupat, 120 g květů levandule, vonný olej podle vlastního výběru, mošus

Do misky nebo košíku dáme listy a květy. Postříkáme je několika kapkami vonného oleje. Občas je oživíme kapkou mošusové vůně.

 

Kořeněné potpourri

100 g celé skořice, 30 g sušeného estragonu, 30 g hřebíčku, 30 g bobkového listu, 100 g sušených listů máty peprné, 30 g sušené šalvěje, 60 g květů heřmánku, 60 g muškátového květu, 60 g chmelu

Skořici roztlučeme nahrubo v hmoždíři. Listy smícháme s květy a nakonec přidáme všechno koření.

 

Zahradní potpourri

Pokud máme květiny nebo bylinky na zahradě nebo balkoně, můžeme si z našich oblíbených rostlin vytvořit zcela individuální směs.

300 g květů, 100 g růžových květů, 100 g vonných listů, ½ lusku vanilky, 25 g oddenku kosatce, 1 lžička mleté skořice, ½ lžičky mletého nového koření, 5 semen badyánu, 2 kapky levandulového oleje, 2 kapky hřebíčkového oleje, 2 kapky oleje ze zimolezu

Květy a listy usušíme. Vhodné jsou všechny rostliny, ze kterých vůně tak rychle nevyprchá – z květů se například hodí zahradní astry a karafiáty, jasmín, pelargonie, konvalinky, sléz nebo fialky. Na listy je vhodná levandule, máta, rozmarýn, čechřice, yzop nebo meduňka lékařská. Lusk vanilky nakrájíme na malé kousky. Všechny přísady naaranžujeme do mísy barevně ladící s rostlinami a pokapeme olejem. Nějakou dobu necháme na chladném místě, aby se vůně promísily.

 

Dobrá rada nad zlato

Vzduch v místnosti osvěžíme tak, že do odpařovačů nakapeme trochu citronové šťávy.

Abychom odstranily špatný vzduch v místnosti, můžeme zapálit v popelníku bobkový list.

Po dlouhé dovolené je v bytě často zatuchlý vzduch. Pomůže citronová nebo pomerančová kůra položená na topná tělesa nebo kamna.

Zápach ze zelí se nebude šířit, když do něj při vaření dáme kousek chlebové kůrky.

Zápach po čerstvé barvě přes noc vyprchá, když v místnosti rozestavíme nádoby se solí, slanou vodou nebo rozpůlenými cibulemi.

V bytě působí dekorativně zavěšené košíčky z levandule: stonky kytice čerstvé levandule, které jsou ještě ohebné, ohneme nad květy. Do stonků zapleteme stuhy. Nakonec stužky na obou koncích svážeme do mašle a zavěsíme.

Prázdnou lahvičku od parfému nebo kolínské nevyhodíme, ale dáme ji do skříně. Tam bude ještě po nějakou dobu vydávat svou vůni.

Zatuchlý vzduch ve skříni zakrátko zmizí, když tam rozhodíme zrnka kávy nebo když tam položíme pomeranč propíchaný hřebíčkem.

Boty ve skříni nebudou nepříjemně cítit, když na ně použijeme napínáky z cedrového dřeva nebo ze dřeva napuštěného cedrovým olejem.

Vonnou směs potpourri můžeme také plnit do sáčků a položit na několik míst v prádelníku.

 

 

Použitá literatura Rady naší babičky, Reader´s Digest Výběr 2002