Domácnost

02.05.2011 14:22

 

Začíná krásné počasí, které láká k aktivitě nejen nás, ale i živočichy, jejichž společnost nám nemusí být vždy příjemná. Jak na některé z nich, abychom se jich zbavili a zároveň je netrápili drastickou chemickou likvidací, nám napoví další rady našich babiček.

 

Jak zaženeme nezvané hosty

Vosy s námi soupeří o jahodový koláč, mouchy usedají na grilované maso a mravenci si napříč naším bytem vytyčují cestičky. Přitom zdaleka ne všichni nezvaní „návštěvníci z živočišné říše“ jsou škodliví nebo jakkoli nebezpeční – neškodní pavouci jsou užiteční jako dobří lovci much a zmatené noční můry často jen podlehnou přitažlivé síle jasné lampy. Tyto tvory bychom jednoduše měli jen vrátit do přírody. Používání chemických jedů by nebylo na místě a škodilo by i našemu vlastnímu zdraví. Naopak u havěti bychom měli jednat okamžitě: jednotlivé tvory prostě odeženeme, při silnějším napadení zasáhneme cíleně. Avšak i v tomto případě je vhodné nejdříve použít různé jednoduché a pro člověka neškodné prostředky.

Mravenci utečou, když ucítí vůni listů rajčat a čerstvého kerblíku. Mravenčí cestičky posypeme solí, práškem do pečiva nebo vápnem.

Mouchy nelétají do toho domu, kde na okenním parapetu roste skočec, rajče nebo bazalka. Vůně zavěšených svazečků máty peprné nebo levandule udržuje mouchy daleko od domu.

Sklepní svinky nalákáme do vydlabaných brambor, které pak zlikvidujeme na hromadě kompostu.

Kuchyňské šváby vylákáme z jejich děr a skulin kafrem. Potom všechny skrýše, které najdeme, pečlivě zakytujeme nebo zasádrujeme. Můžeme také namočit hadřík do piva a položit ho na místo, kde se švábi zdržují. Hadřík, do kterého se určitě švábi slezou, zlikvidujeme.

Komáři nelétají do domu nebo bytu, ve kterém je postavena otevřená lahvička s hřebíčkovým olejem.

Pokud se objeví myši v domě jen jednotlivě, past na myši stále ještě bezpodmínečně nepotřebujeme. Místo toho rozmístíme kytičky máty peprné a pravého heřmánku nebo nádoby s mátovým olejem.

Pokud domácí pták trpí na roztoče, pověsíme na stěnu jeho klece silné bílé plátno. Roztoči si na ně sednou a pak je můžeme spolehlivě zlikvidovat.

Má-li domácí pes blechy, rozložíme mu do boudy listy ořešáku.
Způsob, jak zbavit psa a kočku vnějších parazitů: uvaříme 2 lžíce pelyňku a 1 litr vody, směs necháme několik hodin odstát a potom ji důkladně vetřeme do srsti zvířete. Pak srst dobře opláchneme a nakonec vykartáčujeme.

Moli se vyhýbají těm skříním, které se pravidelně větrají. Nelíbí se jim také vůně některých bylinek. Kromě osvědčené levandule nemají například rádi pelyněk brotan, kafrovník lékařský, vratič a mařinku vonnou. Z jemné bavlněné látky ušijeme sáček a naplníme ho libovolnou směsí uvedených bylinek.
Pokud se nám moli usadili v čalounění, nastražíme jim tuto past: 1 malá lepenková krabice a trochu nezpracované surové vlny. Do krabice vystřihneme několik děr o průměru asi 2 cm. Vložíme do ní vlnu nebo měkké zbytky látek. Po týdnu krabici vyprázdníme a znovu naplníme.

Rybenky jsou spíše noční živočichové. Doporučené návody bychom proto měli používat v noci. Bílé bavlněné hadříky navlhčíme vodou, nasypeme na ně sádru a položíme do naplněných prostor. Příštího dne ráno hadříky venku vyklepeme nebo zlikvidujeme.

 

 

 

Použitá literatura: Rady naší babičky - Reader´s Digest Výběr 2002