Řebříček obecný - poklad pro ženy

30.06.2011 19:22

Rebříček obecný- Achillea millefolium

 

Řebříček, již od antiky používaný jako hojivý a krvácení stavící prostředek, se nazýval také bylinou vojáků, neboť Achilles léčil rány spolubojovníků touto rostlinou. Proto jí také někteří lidé přezdívají Achillova bylina. Je však v prvé řadě léčivou rostlinou pro ženy.

Řebříček je u nás hojnou planou bylinou, roste v trsech, má žebříku podobné lístky a květenství složené z mnoha malých bílých či narůžovělých kvítků. Roste hojně u cest, v příkopech, na suchých loukách a na okraji lesů. Řebříček patří k nejstarším a nejčastěji užívaným bylinám. Je králem v léčbě ženských nemocí. Řebříček znali už staří Keltové a připravovali z něj polévku a čaj.

Pro léčení se sbírá kvetoucí nať.

 

Řebříček je vedle kontryhele hlavní ženskou bylinou. Pomáhá při rozličných ženských onemocněních a potížích, účinně tlumí všechna krvácení a to kupříkladu gynekologická, či krvácení plic a žaludku. Potlačuje křečovité bolesti při menstruaci a bolesti při potížích s trávením. Podporuje chuť k jídlu. Má účinky močopudné, desinfekční a léčí i močové cesty. Mírně snižuje krevní tlak a zvyšuje srážlivost krve. Pití čaje z řebříčku pomáhá při záchvatech migrény, při poruchách jater a zánětech trávicího traktu.

Maria Treben o řebříčku píše: „Řebříček ženám vřele doporučuji. Farář Knepp vyslovil ve svých spisech tento názor: Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku... Ať se již jedná o mladé děvče, které má nepravidelné měsíčky nebo o starší ženu, která je v přechodu nebo má toto období již za sebou. Pro každou, ať mladou či starší, je důležité si občas vypít šálek čaje z řebříčku. V každém směru výborně působí na lůno ženy, a tak každá z nás učiní pro své zdraví mnoho dobrého, když si na procházce v přírodě nasbírá kyičku čerstvého řebříčku.

Protože staré bylináře označují řebříček za „spásu všech chorob“, můžeme ho použít všude tam, kde je už všechno ztraceno. Svou krev pročišťující mocí vyžene z těla mnohé chronické choroby. Jde vždy o to, abychom to zkusili. “

Zevně pomáhá ve formě výplachů a koupelí na ženské potíže (výtok, zánět vaječníků, pokles či výhřez dělohy), hemeroidy, noční pomočování dětí, na nehojící se rány a jako kloktadlo na záněty ústní dutiny. Působení řebříčku je silné, měl by se proto užívat spíše ve směsích s jinými bylinami a nikoli dlouhodobě.

 

Pro zdraví duše

Řebříček podporuje bělobou svých květů pravé ženství a ženské ctnosti. Přináší do našeho života impuls rozvinout v sobě vše čisté.

V dnešní době je prospěšný zejména ženám, aby při rychlém způsobu života nezapomínaly rozvíjet svoji ženskost, projevující se nesobeckou láskou, něhou a čistotou. Dnes je mnoho žen, které vykonávají mužské činnosti a tím svou ženskost ztrácí. Žena má probouzet celou svou bytostí v mužích touhu po ideálu a  po něčem krásném, čistém, co možná není ani z tohoto světa.   

 

Způsob použití:

 

Čaj

Pomáhá při nechutenství, křečích žaludku, nadýmání, nachlazení, onemocnění jater a při zánětech trávícího traktu.

Jedna vrchovatá čajová lžička na ¼ litr vody, spaříme a krátce vyluhujeme.

 

Kneippův královský ženský čaj

4 díly nati řebříčku, 3 díly nati kontryhele, 2 díly květu měsíčku a 1 díl listu šalvěje

1 lžíci směsi zalijeme šálkem vroucí vody a luhujeme 10 minut.

 

Čaj proti křečovým žilám: stejné díly nati řebříčku, nati slézu a listů pampelišky.

 

Řebříčková sedací koupel

100 g nati řebříčku namočíme přes noc do studené vody. Pak výluh ohřejeme a vlijeme do koupele.

 

Tinktura

Láhev naplníme květy řebříčku nasbíraného za slunečného počasí a zalijeme vodkou, slivovicí či čistým lihem z lékárny. Necháme stát 14 dní na teplém místě nebo u kamen. Pak přefiltrujeme.

 

Sirup z řebříčku

Do velké sklenice vložíme květy řebříčku natrhané za suchého dne na čistém místě. Zalijeme 3,5 l studené vody a přidáme 4 na plátky nakrájené očištěné citróny bez jader. Necháme stát v chladnější místnosti 24 hodin, přecedíme a citróny vymačkáme. Výluh zahříváme a přisypeme ještě 3 kg cukru a 3dkg kyseliny citrónové. Krátce necháme přejít varem a horkým sirupem plníme čisté lahve, do kterých ještě před uzavřením nakapeme trochu rumu (zničíme tak zárodky plísní a alkohol se vypaří). Tento mírně nahořklý, avšak velmi chutný sirup můžeme ředit vodou a pít jako šťávu či přidávat do čaje.

 

Použitá literatura: Magdaléna Staňková- Bylinky pro děti a maminky, Maria Treben- Zdraví z Boží lékárny