Jarní bylinkový špenát
Na jaře si můžeme zpestřit náš zdravý jídelníček čerstvým bylinkovým špenátem, který dodá tělu mnoho potřebných vitamínů a minerálních látek. Také záření divokých rostlin je silné a posilující pro náš organismus a zvýší naší vitalitu. Při jeho pravidelném příjmu dodá i látky, které nás ochraňují před zhoubnými a nebezpečnými nemocemi.
Vyjdeme si do volné přírody na procházku nebo na zahradu a nasbíráme si mladé kopřivy, listy pampelišky, jetele a bršlice-kozí nohy. Kopřivy nasbíráme asi 2/3 objemu bylin. Kopřiva roste na mnoha místech v přírodě a není těžké ji nalézt. Její přínos pro organismus je veliký. V této brzké jarní době sbíráme celé mladé rostlinky, které jsou křehké.
Kopřiva dvoudomá patří mezi naše nejlepší léčivky.
♣♣♣
Připravíme si:
malý košík kopřiv a dalších bylin, olej za studena lisovaný, 1-2 lžičky pohankové mouky,
lahůdkové sušené droždí (není nutné), česnek a sůl, případně 1 žloutek
Postup je rychlý a jednoduchý :
Byliny vložíme do nižšího hrnce, podlijeme trochou vody a několik minut dusíme - asi 5 minut.
Dušené byliny vložíme do mixeru nebo do robotu a rozmixujeme. Vodu, kterou byly byliny podlity můžeme použít do polévky nebo i do koupele.
V kastrůlku zpěníme na oleji cibuli, pokrájenou na kostičky. Když je sklovitá přidáme 1-2 lžičky pohankové mouky, jejíž výhodnou je, že se rychle vaří a je i zdravá svým podílem nedostatkového rutinu. Do této směsi přidáme bylinné pyré, zamícháme, necháme přejít varem a okořeníme česnekem utřeným se solí, lahůdkovým sušeným droždím, které je k dostání v prodejnách zdravé výživy, stejně jako pohanková mouka a olej za studena lisovaný. Někdo má rád vmíchaný žloutek na konci varu. Není nutný. Podáváme ke knedlíkům, rýži, s brambory, s luštěninami.
Jiná varianta: bylinkové pyré zahřejeme k varu a dochutíme česnekem utřeným se solí s vmíchaným olejem za studena lisovaným např. slunečnicovým, sezamovým, světlicovým nebo olivovým a přidáme naše oblíbené koření.
♣♣♣
Kopřiva pomáhá :
rozpouštět škodliviny v těle
čistit krev, přičemž podporuje tvoření hemoglobinu
posilovat nervový systém
hojit žaludeční vředy a zmírňovat otoky,
rozpouští kloubní usazeniny kyseliny močové
odstraňovat problémy s kůží, čistit pleť, posilovat vlasy a nehty
úspěšně bojovat s únavou
má dobrý vliv na slinivku břišní, protože snižuje obsah cukru v krvi.
léčit nemoci a záněty močových cest
působit také antivirově při chřipkách a virózách
působit proti úzkosti a zlepšit spánek svým obsahem aminu serotoninu – hormonem dobré nálady
Kopřiva obsahuje : chlorofyl, který působí tonizačně a povzbudivě na metabolismus a na všechny biologické funkce našeho organismu. Obsahuje asi 15% minerálních látek - hojně železa, je vhodná při anémii. Dále obsahuje hořčík, vápník, draslík, fosfor a křemík, který má vliv na naše cévy a působí na jejich pružnost. Dále vitamíny B, C, D, E.a karotenoidy a mnoho dalších složitějších sloučenin.
Kopřiva je naše nejlepší bylinka na pročištění krve a na krvetvorbu.
M.V.