Řepík lékařský

05.11.2014 22:28

Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

 

Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny, a to pro své svíravé účinky a pro veliký obsah léčivých látek. Lidé používají řepík k léčení již od dob antiky přes starověk, až do naší doby, kdy stále patří k nejvýznamnějším léčivým bylinám. Historické prameny uvádějí, že zachránil život pontskému králi Eupatórovi, když mu byl podán jako protijed. Zdědil po něm i část jména.

Samostatný německý název Königskraut - královská bylina naznačuje s jakou velkolepou léčivou rostlinou máme co do činění.

 

Popis a výskyt

 

Je to vytrvalá bylina až 100 cm vysoká, s krátkým dřevnatým oddenkem, přímou, někdy větvenou lodyhou. Přízemní listy jsou zpeřené jednoduše v růžici. Řepík kvete od června do září žlutými květy uspořádanými v klasovitá květenství, která tvoří hrozny podobně jako divizna, avšak mnohem drobnější.

Řepík roste na slunečných suchých místech. Najdeme jej na loukách, pastvinách, stráních, na mezích, v křovinách a u cest. V divoké přírodě řepíku ubývá, proto je dobré si řepík zasadit do vlastní bylinkové zahrádky, kde nám poslouží po mnoho roků jako malá lékárnička k rychlé pomoci či dlouhodobějšímu léčení, neboť jeho účinky jsou všestranné.

Celá rostlina příjemně kořenitě voní a chutná nahořkle.

 

 

Užívaná část- květ, nať

K léčení sbíráme kvetoucí nať v době květu a to v červnu až srpnu. Nať sbíráme s přízemními listy nebo pouze květní stvoly a listy, ty pak můžeme sklízet až 3x do roka. Nesbíráme nať se zralými plody. Suší se co nejrychleji ve stínu nebo při umělé teplotě do 40 ° C. Vlhká a nedosušená nať snadno hnědne.

 

Léčivé účinky

 

Řepík velmi pomáhá při zánětech v krku, ústech a hrtanu. Jeho protizánětlivé účinky můžeme využít také při angíně, rýmě a zápalech sliznic dutiny ústní a trávicích cest.

Řepík zlepšuje trávení: podporuje vylučování žaludečních šťáv, tvorbu žluče a zvyšuje peristaltiku střev a také tlumí průjmy různého původu. Má svíravé a močopudné účinky. Řepík užíváme také při onemocnění jater, ledvin i močových cest, při revmatismu a chudokrevnosti. Podporuje detoxifikační schopnost jater.

Pro svůj protizánětlivý účinek je řepík doporučován jako doplněk léčby při průjmech, zažívacích obtížích spojených s nechutenstvím, při zánětech sliznic, poruchách udržení moči, zánětu močového měchýře, chronických zánětech žaludku a dvanáctníku a jako kloktadlo při bolesti v krku a chronických zánětech horních cest dýchacích. Rovněž zvyšuje vylučování žluči a upravuje špatnou funkci jater a žlučníku, také mírně tlumí křeče hladkého svalstva. Při bolestech v kříži pomáhá pití čaje z listů řepíku.

Používá se vnitřně i zevně ve formě odvaru, ale dává se například i do mastí. Připravuje se i ve formě bylinného sirupu.

 

Zevní použití

Zevně se řepík používá k obkladům a koupelím při lehkých povrchových zánětech kůže, drobných poraněních a hemoroidech. Naprosto úžasným způsobem pomáhá hojit a zatahovat rány. Nejen, že se rána po obkladech a omývání řepíkem krásně a rychle zhojí, ale i jizvy bývají mnohem menší. Dokonce i po řezných ranách nebývají jizvy téměř vidět.

Řepík je také velmi účinným prostředkem na tlumení projevů hnisavých ekzémů, kdy je vhodná co nejteplejší koupel postiženého místa. Koupel v řepíku také pomáhá při tuberkulóze krčních uzlin.

Řepík se přidává do relaxačních koupelí. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají, by měli denně preventivně kloktat řepíkem.

 

Dříve se řepík používal také jako barvířská rostlina

 

Řepík nemá žádné nežádoucí účinky. Mohou jej užívat i nastávající maminky a kojící ženy.

 

 

Způsob použití

 

Čaj

Řepík je mimořádně vhodný pro samostatné podávání, ale osvědčil se rovněž do směsí.

Jedna čajová lžička byliny na 1 litru vody- spaříme a krátce vyluhujeme.

Jaterní směs: řepík kombinujeme s vlaštovičníkem, pampeliškou, čekankou nebo s květem měsíčku.

Jaterní směs podle Marie Treben: stejné díly řepíku, svízele a mařinky vonné. Čaj připravíme obvyklým způsobem.

 

Obklady, koupele

Pro zevní použití je vhodné řepík kombinovat s kořenem kostivalu nebo s natí kokošky pastuší tobolky. Používáme 200g bylinek na celkovou koupel.

Pokud chceme dosáhnout jemnějšího účinku, doporučujeme použít spíše nálev, pokud chceme působení razantnější, je na místě podávání odvaru vařeného asi 2 minuty.

 

Řepíková mast podle Marie Treben

Čtyři plné hrsti bylinek rozřežeme nadrobno, 500 g vepřového sádla zahřejeme tak, jako bychom měli smažit řízky. Bylinky vmícháme do horkého tuku a krátce necháme zapražit. Vše přikryjeme a necháme přes noc vystydnout. Příští den vše lehce ohřejeme, přefiltrujeme přes plátýnko a ještě teplou mast plníme do malých nádobek. Uchováváme v ledničce.

 

Tuto mast je možné vřele doporučit při křečových žílách, bércových vředech a nehojících se ranách. Má podobné účinky jako mast z měsíčku.

 

 

 

Rady našich babiček

Kloktadlo při bolestech v krku

Stejné díly řepíku, šalvěje a natě tymiánu připravíme běžným způsobem jako nálev a do 250 ml přidáme lžičku šalvějové tinktury.

 

 

Použitá literatura: Marie Treben- Zdraví z Boží lékárny