Různorodost střihů

18.07.2012 21:54

 

 

Fantazii se meze nekladou!

 

Tak by se dala charakterizovat různorodost střihových variací, kombinování střihových prvků vzájemně mezi sebou, kombinace barev, vzorů, délek, šířek...

V dnešním článku se podíváme na jen malinkaté procento možností, jak může vypadat ženský oděv. Ukážeme si základní členění živůtku (halenky), rukávu a sukně. Z tohoto základního členění pak můžeme dle fantazie členit dále a jinak, než jsme běžně zvyklé. Jde jen o to, aby se nám výsledek líbil, a abychom se v oděvu cítily dobře.

Velmi známý a oblíbený střih je princesový, nebo-li princes (vlevo). Hodí se úplně na všechno – halenku, šaty, šatovku, sako, vestu. Je to střih slušící postavám s výraznými křivkami, které zjemňuje, a postavám s nějakým tím nedostatkem, který hezky zakryje a naopak namodeluje tvary dokonalejší a dodá postavě romantický vzhled. Podobné princesu a stejné využití mají vídeňské švy (nebo také francouzské švy, podélné švy) (vpravo). Tento střih se může použít pro ženy s větším obvodem hrudi, který chtějí trošku „schovat“. Vertikální členění opticky vždy více postavu zúží.

Princes, vídeňské švy


Často používaný je střih s podélnými pasovými záševky a vypuštěnými prsními záševky, nebo s prsními záševky vedoucími z boku a vypuštěnými pasovými. To si však mohou dovolit jen ženy velmi štíhlé, zvláště v oblasti hrudníku. Ostatním by oděv nemusel padnout.

Záševky


Pokud však nechceme princes ani vídeňské švy, ale trváme na klasických záševcích, je lépe zkombinovat prsní a pasové (v základním střihu se také oba typy nacházejí, jen později se případně méně či více složitým způsobem vypouštějí). Na obrázku vlevo vidíme právě takovou kombinaci, prsní záševky jsou zde vedeny šikmo zespodu. Prsní záševky je možné, při přesném dodržení určitých pravidel vést prakticky odkudkoliv. Obrázek vpravo ukazuje zvláštní střih, kdy došlo ke spojení prsního a pasového záševku v jeden, který je pak veden obloučkem z boku střihu (zhruba od hloubky boků) nahoru. Moc se ale nepoužívá.

Záševky


Pokud chceme střih více vypasovat, je lépe použít více plytkých pasových záševků, než jeden hluboký, což vidíme na obrázku vlevo. Samozřejmě správně by neměl chybět ještě záševek prsní. Obrázek vpravo ukazuje pasový záševek se záševkem prsním vedeným shora. Toto je základní střih, z něhož se po jeho konstrukci odvíjejí všechny ostatní. Sám o sobě se ale používá velmi zřídka.

Záševky


Vlevo je ukázka rozdělení prsního záševku na dva vedoucí každý od jinud. Tento střih, stejně jako na obrázku vpravo – raglánový (do něj se vsazuje opět speciální raglánový rukáv) – působí více sportovním dojmem.

Záševky


Všechny výše zmíněné typy je možné dále členit horizontálně. A to v pase,

Dělení v pase


pod pasem, s našitím např. jiného pruhu látky

Dělení pod pasem


a nad pasem, kdy vytvoříme tzv. sedlo.

Dělení nad pasem - sedlo


To může mít opět různé tvary.

Dělení nad pasem - sedlo


Pokud chceme vytvořit celou halenku, potřebujeme ještě rukávy. I zde máme více možností. Trikový rukáv si nemusíme představovat, stejně jako košilový s manžetou na knoflík na zápěstí. Na obrázku vlevo vidíme krátký rukáv s hladkou hlavicí (to je to, co se všívá k průramku živůtku). Tento rukáv je zvláštní tím, že má stejnou délku spodního švu (od podpaží dolů) a středu rukávu (od ramene dolů). Po přišití dělá zvláštní efekt – jakoby nahoře byly rukávy kratší než dole. Klasicky je rukáv stříhán tak, že spodní šev je kratší než střed rukávu a to tak, aby se při oblečení oděvu jevily tyto délky stejné. Vpravo je tzv. spadlý rukáv. To znamená, že délka živůtku v rameni je delší, než skutečné rameno postavy, která oděv nosí. Rukáv s kouskem živůtku takzvaně spadne z ramene.

Rukávy


Velmi romantické jsou rozšířené rukávy s hladkou hlavicí (vlevo). Vypadají moc hezky, ale zároveň jsou dost nepraktické při běžném nošení. Kompromisem mezi romantikou a praktičností by mohly být rozšířené hodinkové rukávy (vpravo), tedy rukávy o takové délce, že jsou vidět případné hodinky. Oba typy rukávu se rozšiřují až zhruba od lokte. Samozřejmě je možné rozšiřovat hned od podpaží, ale není to zdaleka tak hezké a jemné, jako toto.

Rukávy


Pokud chceme rukávy ještě širší, můžeme zkusit kolový rukáv. Kolo (půlkolo, čtvrtkolo atd.) se našívá na rukáv přestřižený buď nad loktem, nebo pod ním. Záleží na tom, jak se co komu líbí.

Rukávy


Jako poslední vzorek rukávů si ukážeme rukávy stažené do manžet řasením, nebo skládáním. Vlevo je rukáv s hladkou hlavicí a dole řasením stažený do manžety. Uprostřed rukáv s řasenou hlavicí a dole řasením stažený do manžety a vpravo krátký rukávek s řasenou hlavicí a řasením stažený do manžety kdekoliv nad nebo pod loktem.

Rukávy


Také si můžeme vybrat z mnoha různých tvarů a hloubek výstřihů. Na ukázku jsou tu jen tři. Dole vlevo je kulatý ležatý límeček, vpravo stojatý špičatý límec.

Výstřihy


Téměř stejné množství členění střihů jako u halenky, můžeme najít i u sukní. Vlevo na obrázku je základní střih sukně, který všechny jistě známe. Sukně je dole úzká, v pase má dva záševky vepředu a dva vzadu. U následujících variant střihů si můžeme navíc vybrat, zda chceme mít v pase pásek, nebo zda chceme sukni nechat bez něj. Já nosím raději bez něj, protože mne to tolik nestahuje, když si sednu. Na druhou stranu, pokud by žena chtěla nosit horní část oděvu zakasanou do sukně, je pásek nezbytný. Vpravo vidíme sukni rozšířenou ze základního střihu na střih čtyřdílné sukně. Pasové záševky jsou převedeny jinam a přední díly jsou spojeny v jeden, takže ve výsledku má sukně jen díly tři. Od boků se volně rozšiřuje „do A“. Tato sukně má nejširší záběr použití. Je dost široká, aby se v ní pohodlně chodilo, ale dost úzká, aby se nepletla pod nohy a nemusela se přidržovat např. při chůzi do schodů.

Úzká a rozšířená sukně


Klasická čtyřdílná sukně, od kolen mírně tulipánovitě rozšířená je na dalším obrázku. Vlevo s předními kapsami a propínáním a vpravo sešitá z pruhů látky. Pokud bychom nechali jen první trojúhelník nahoře a zbytek sukně ušili klasicky ze čtyřech vertikálních dílů, měli bychom sukni se sedlem.

Čtyřdílná sukně


Hezky také vypadá tulipánová sukně. Rozšiřuje se většinou od kolen dolů, ale místo, kde začneme rozšiřovat si můžeme zvolit libovolně. Tulipánová sukně může být šestidílná nebo osmidílná. Případně může mít jiný sudý počet dílů, podle toho, jak kdo chce. Tato sukně věrně kopíruje postavu od pasu k bokům a dále k místu rozšíření, dole je pak pohodlně široká a nebrání v chůzi. Vlevo je sukně klasicky rozšířená do tulipánového tvaru, vpravo sukně s všitými klíny.

Tulipánová sukně


Pro ty ženy, které mají rády široké sukně, je ideální sukně půlkolová. Její ušití je velmi rychlé a jednoduché, sukně vypadá hezky a krásně se točí. Lze také ušít sukni kolovou, ale je už hodně nepraktická a žena má na sobě téměř pět metrů látky. Půlkolovou sukni lze ušít z látky od dvou a půl metru (záleží ale na postavě). Také je možné nosit sukni čtvrtkolovou. Půlkolová sukně má dole na obvodu cca 4m a jen jeden šev – vzadu. Kolová má na obvodu 8m a po jednom švu na bocích.

Půlkolová sukně


Sukni lze také ušít z rovného nebo obloukovitého pruhu látky a v pase ji takzvaně nabrat – nařasit nebo naskládat. Dostaneme tedy nabíranou sukni.V tomto případě je ale nezbytný pásek, který nabrání drží.

Řasená a skládaná sukně


Pokud se rozhodneme pro šaty, nebo pro šatovou sukni, postupujeme jednoduše tak, že prodloužíme živůtek, co máme. Nikdy nepřišívejte k živůtku jakoukoliv sukni! Díly vždy na sebe musí pěkně navazovat. Nejjednodušší je prodloužit díly živůtku dál až na požadovanou délku (obrázek nahoře vpravo). Můžeme to také přestřihnout v pase, ale dbejme na to, aby švy na živůtku navazovaly na švy sukně (obrázek dole vlevo). Živůtek můžeme přestřihnout i těsně pod prsy a v prodlužování živůtku pokračovat dál, jako bychom nic nepřestřihovaly, nebo našít sukni jinou, která ale bude na živůtek pěkně pasovat (obrázek nahoře vlevo). Také je možné živůtek přestřihnout v pase a sukni nabrat. Získáme tak krojový vzhled, který se nosí například v Tyrolsku ještě i dnes (obrázek dole vpravo). Jak vidíme na obrázcích dole, nemusíme se omezovat pouze na šaty, ale můžeme si ušít šatovou sukni (šatovku). Zde opět máme mnoho možností – jak uděláme výstřih, zda ramínka budou široká či úzká, co si vezmeme pod šatovku...

Šaty

Šatová sukně


Tímto výčtem nebylo vyčerpáno téměř nic z možností, které máme při svém odívání. Nechme se vést naším vkusem a cítěním a zkusme vytvořit nám vlastní a přirozené modely, které budou podtrhovat a doplňovat osobnost každé z nás.

Renata H. (renata@krejcovstvirenata.cz)

 

Převzato : https://www.os-obroda.cz/