Svět potřebuje mandaly

26.11.2013 22:37
Mandaly vyjadřují jednoduchou pravdu, že v každém kruhu, tak jako v duši člověka, je střed. Tento střed je živý a silný, má velkou přitažlivost. Být ve středu znamená o všem vědět, vnímat všechno kolem sebe rovnocenně, mít ke všemu stejně blízko.
Mandalové umělecké formy najdeme v různých kulturách po celém světě. Kruh je zázračná geometrická forma, která odjakživa přitahovala člověka, takže se není co divit, že ho každá civilizace nějakým způsobem využila ve svém životě. Přitom všechny kruhové formy byly ve starověku
středověku používány s úctou. Vyjadřovaly většinou duchovní témata ...
 
tibetská mandala

 

Do středu kruhových forem se často umísťovaly sluneční symboly, různé božstva, andělé, svatí, Světlo, absolutno, vesmír, člověk ...
Všechny mandaly mají jedno společné. Vždy vyjadřují odvěkou touhu člověka být součástí posvátného prostoru nebo se k němu alespoň přiblížit.
 

Co je mandala?
Mandala je obraz, který kreslíme nebo malujeme do kruhu. Samotné slovo MANDALA se zrodilo v Himalájích mezi Čínou a Indií - kdysi zde existovala velká říše, která se jmenovala Tibet. V tomto prosperujícím období zde vzniklo mnoho buddhistických klášterů, ve kterých se mohli lidé svobodně věnovat duchovnímu životu. Odtud pocházejí i středověké rituální mandaly malované na kůži.


Obvykle se do středu mandaly umisťuje nějaký důležitý symbol (srdíčko, kvítek, čtyřlístek, křížek, tečka , sluníčko, hvězdička, andílek a mnoho jiných). Střed mandaly má největší přitažlivost, proto dodává zobrazenému symbolu i hodně síly. Kolem středu v kruhových formách se často opakují různé ozdoby, ornamenty a geometrické formy. Výzdobu obvodových kružnic mohou tvořit i rostlinné a zvířecí motivy nebo lidské postavy. . Někdy jsou do těchto kruhových obrazů zapsána i slova. .
Takový vyzdobený kulatý obraz má velkou vnitřní sílu a dokáže na člověka silně zapůsobit - po duchovní i zdravotní stránce. Proto je důležité, aby se mandaly vždy tvořily s láskou.


V současnosti se slovo MANDALA používá ve dvou významech :

 

1.Jeden význam se týče označení všech uměleckých forem, které mají tvar kruhu . Takových forem je na celém světě velmi mnoho a mnohé byly vytvořeny v dávných dobách. Dá se říci, že každá kultura měla své mandalové formy. Známe indiánské, křesťanské, antické, egyptské, keltské, alchymistické, dokonce i vědecké mandaly. Jeden z prvních vědců - všestranný umělec, architekt, vynálezce Leonardo da Vinci se o mandalové formy zajímal celý život. Pomocí kruhového pohybu zkonstruoval komplikované mechanické stroje, v architektuře ho fascinovaly stavby s kruhovým půdorysem - tzv. . ideální dům.
 

2.Druhý význam slova MANDALA se váže k označení tibetských buddhistických obrazů, které jsou sypané z barevných písků . Buddhističtí mniši je tvoří v rámci svého náboženského rituálu. Ve středu takové pískové mandaly bývá obvykle zobrazeno nějaké božstvo. Pískový obraz tvoří mniši společně i několik dní . Na závěr se mandala z písku smete ze stolu a vysype do řeky - znamená to uvědomění si faktu, že všechno je pomíjivé.
 

V indiánské kultuře byla mandala velmi důležitá. Odpradávna se používala na zasvěcení do tajemství lidské duše a přírody . Pomocí mandaly, očištění se a půstu uměli šamani léčit nemoci, cestovat do říše snů nebo předpovídat budoucnost.
 

Dokonce i lidová kultura slovanských zemí je nesmírně bohatá na mandalové formy, ať už jsou to malované talíře, kroje a výšivky, předměty denní potřeby nebo symboly. Slovanské národy se právem považují za země s nejbohatším folklórem na světě.
Existují i tzv. psychologické mandaly - Carl Gustav Jung objevil léčivou schopnost kulatých obrazů a stal se prvním propagátorem slova " mandala " v Evropě. Zjistil totiž, že když jeho pacienti namalovali sérii kulatých obrazů - mandal (setkal se s nim poprvé v Tibetu), tak se jim zlepšil zdravotní stav. V těchto tajemných obrazech nevědomky vyjádřili to, co je trápí - a protože si svou duševní bolest mohli přes své vlastní namalované obrazy lépe uvědomit, tím se dokázali i uzdravit.
    
antická mandala alchymistická mandala indiánska mandala keltská mandala slovanská mandala

indické mandaly
Indická kultura je prastará. Stejně i mandaly, které přirozeně patří k náboženskému životu hinduistů. Indická mandala má speciální pojmenování - Jantra. Za nejsilnější ze všech se považuje šrí Jantra. Tyto posvátné obrazy slouží k uctívání různých božských aspektů, mají schopnost uzdravovat, pomáhat a ochraňovat. Indické mandaly pomáhají hinduistům prohlubovat náboženský zážitek a zkoncentrovat se uvnitř duše.


Velmi důležitým doprovodným prvkem Jantry je mantra - slovní posvátná formulka. Obraz se tak spojuje s opakovaným zvukem slova a získává na síle.

 

 

Mandala je kozmogram Vesmíru

indická mandala

Mezi poslední zajímavé objevy ve fyzice patří například nalezení paralely mezi podstatou Einsteinovy ​​teorie relativity světla a tibetskou mandalou.

Helmut Hansen na základě vědeckých výpočtů vyslovil předpoklad, že v tibetské mandale je výtvarně a geometricky vyjádřený univerzální model Vesmíru se svým viditelným i neviditelným spektrem energií. Dokonce v sobě ukrývá i poznání nadsvětelných rychlostí, které teprve budou objeveny. Potvrdilo se tak vlastně to, co zasvěcení buddhisté o mandale věděli už dávno.


Mandala je skutečně univerzální fenomén. Přijímá ji náboženství i věda.
Zjistil jsem, že mandala je aktivní prostředek, který vnáší do prostoru světlo a harmonii, dokáže nenápadně formovat a usměrňovat myšlenkové pole člověka podle toho, jak ji naprogramuje. Pro nezasvěceného člověka je mandala jen obyčejný obraz, který akceptuje jako normální výzdobu interiéru, pro člověka znalého je to vzácný harmonizační prostředek, se kterým může vstoupit i do intimního vztahu.
 

Věřím v mandalu
Ze začátku jsem si i já kupoval speciální dekorativní předměty z esoterických obchůdků. Některé mi přirostly k srdci a dodnes jsou stálou výbavou mého životního prostoru. Obdivuji čínské draky, broušené křišťálové kuličky s duhovým efektem a jemné zvonkohry. Mám rád polodrahokamy (fluorit , křišťál, ametyst) a tři čínské mince mám v peněžence, v autě, i na klice vstupních dveří.
Škoda jen, že neznám osobně tvůrce těchto krásných artefaktů. Byl to starý Číňan nebo hezká mladá Vietnamka? Byl smutný, utrápený nebo veselý a uměl vyprávět vtipy? Vyráběl ty věci s Láskou nebo to dělal jen pro peníze? A vytvořil to vůbec člověk? Nebyla to nějaká automatická linka? Kvůli těmto pochybnostem by se měly všechny harmonizační prostředky před prvním použitím očistit solí (ohněm, kouřem) nebo studenou tekoucí vodou. Posvátné živly mají totiž schopnost očistit předmět od paměťové stopy.

živly majú totiž schopnosť očMandaly podľa Ľ. Slejzáka
 

Skutečné uspokojení a nadšení pro harmonizační předměty jsem našel až tehdy, když jsem si je začal vyrábět sám. Mou celoživotní láskou se staly mandaly. Možná je to tím, že se v nich dá stále něco nového objevit, možná tím, že se do nich dají vkládat pocity a myšlenky, které pak vyzařují do prostoru.
 

Přeji si namalovat takovou mandalu, která mi přinese velké bohatství, zážitek nebeského klidu a hluboké lásky. Mandalu, které se dotkne Absolutno nebo alespoň jeden skutečný Anděl. Mandalu, v níž se otevřu velkému pochopení. Takto se motivuji předtím, než se pustím do malování. Je třeba se správně naladit a věřit si!
Pak už to jde samo… přilétají vnuknutí, svět kolem se zastaví a vy cítíte, jako by vás někdo vedl. Tuto povznesenou energii pocítí všichni, kteří se v budoucnu s vytvořenou mandalou setkají. To je ta vzácná chvíle, kdy autor vkládá do uměleckého díla svou duši. Je to čas, kdy do ní vstupuje zvláštní světlo, které se pak rozlije do prostoru mezi ostatní živé bytosti ...
 

***


Zaujaly vás mandaly ?
Další zajímavé informace naleznete v těchto knihách :
    
H. Hansen : Mandala

R. Dahlke : Mandaly světa

M. Gauding : Mandaly od A do Z

C.G. Jung : Mandaly - Obrazy z nevědomí

Helmut Hansen - Mandala R. Dahlke - Mandaly světa M. Gauding - Mandaly od A do Z C.G. Jung - Mandaly: Obrazy z nevědomí


***Ľubomír Slejzák

 

www.mandala-fengshui.eu

www.mandalafortheworld.com

 

***Mgr. Ľubomír Slejzák se věnuje výzkumu mandalových forem, jejich účinku na lidskou psychiku a prostor.
Od roku 2004 se profesně věnuje čínskému sladění umění feng šuej, designu a umělecké malířské výzdobě interérů. Od roku 2009 o tomto umění i přednáší na Univerzitě třetího věku v Popradu .
Přednáší a vede intenzivní kurzy malování mandal po celém Slovensku, kde prezentuje inovativní způsoby tvoření mandal, které člověka očišťují a léčí. Vytvořil originální systém tvorby mandal podle staré čínské filozofie 5 prvků - podle data narození dokáže vytvořit účinný individuální energetický obraz. Spolu s manželkou Danou již vytvořil více než 1500 osobních mandal, mnohé z nich za hranicemi Slovenska i kontinentu.