Třezalka tečkovaná - bylina svatého Jana

30.07.2014 10:06

Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum

Lidově se Třezalka nazývá bylinou svatého Jana.

Třezalka tečkovaná se svými léčivými schopnostmi řadí na první místo mezi našimi léčivými bylinami. Roste na slunných loukách  i na mezích podél cest. Má vytrvalý oddenek, z něhož každé jaro vyrážejí rozvětvené lodyhy s drobnými lístky a žlutými kvítky. Při pohledu zblízka vidíme na květech černé tečky, které obsahují léčivý olej.  

Třezalka byla pokládána za mocnou bylinu proti čarodějnictví a nečistým silám. Třezalka trhaná o svátku svatého Jana Křtitele zavěšená nad dveřmi ochraňovala prý dům před homeme a bleskem, požárem i vstupem zlých duchů. Třezalková šťáva přilitá tajně do nápoje měla získat lásku milované osoby.

Sběr:

Kvetoucí nať třezalky sbíráme za slunných dní hned ráno, když sejde rosa. Sušíme ji vázanou ve svazcích zavěšenou na suchém stinném místě. Třezalka obsahuje vitamin A a C.

 

Léčivé účinky:

Třezalka je účinným lékem a působí jako rostlinné antibiotikum, čistí krev, podporuje látkovou výměnu a má silné účinky protizánětlivé při léčbě většiny ekzémů. Pomáhá při úrazech hlavy, odstraňuje otoky, léčí plíce, ledviny, slinivku, játra, dvanácterník a jejich zánět, vředy, žaludeční nevolnost. Je hlavní bylinou při psychické úzkosti, neklidu, depresích, závratích, stresu a panice (kombinuje se s natí dobromysli a vrbky úzkolisté). Podporuje srdeční činnost a pomáhá při těžkých, srdce ohrožujících chřipkách.

 

Zevní použití: 

Zevně jako olej  je vhodná k léčení ran i zanícených, dále pohmožděnin, zlomenin, naraženin, popálenin, omrzlin i při bolestech zad. Dále při bolestech svalových, revmatických a při poštípání hmyzem.

 

Pro zdraví duše

Třezalka očišťuje, zbavuje nás zmatků v mysli, když nenalézáme jednoduché řešení problému, a nutí nás měnit k lepšímu své návyky. V života pestrosti hledej i kus skromnosti, díkůvzdání za radosti, ale i těžkosti, které tě potkávají a léčí… umíš odpustit druhým?

 

Způsoby použití:

Čaj

Jedna čajová lžička na ¼ litru vody, jen spaříme a krátce vyluhujeme. Pijeme pro posílení nervů, žaludku, jater a žlučníku, při nespavosti a bolestech hlavy a na úpravu krevního tlaku.

 

Janův olej

Květy natrháme za slunečného dne a volně naplníme do lahve a zalijeme olivovým olejem. Květy musí být ponořené. Láhev uzavřeme a postavíme na několik týdnů na teplé slunečné místo. Po čase se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes plátno. Olej uchováváme v lahvičkách ve tmavé místnosti.

 

Rady našich babiček:

Třezalková tinktura

užíváme ji při bolestech hlavy a žlučníku,při nespavosti a nervové slabosti, neklidu a přepracovanosti.

Suché květy třezalky zalijeme čistým lihem z lékárny nebo vodkou či slivovicí, aby byly zcela ponořeny. Necháme stát při pokojové teplotě v dobře uzavřené láhvi a občas protřepeme.Za 14 dní slijeme a přefiltrujeme přes plátýnko. Užíváme 3x denně 10 kapek do lžíce vody.